Türkiye'de yaşayan göçmenlerin deneyimlerini görselleştirmek
Visualizing the experiences of migrants living in turkey
- Tez No: 656781
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇEYİZ MAKAL FAIRCLOUGH
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İletişim Bilimleri, Performing and Visual Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Sanatları ve Tasarım Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Türkiye'ye göçmenler Asya ve Doğu Avrupa'nın birçok ülkesinden gelmektedir. Günümüzde her yıl gün geçtikçe sayısı artan milyonlarca insan ülkelerinde ki yoksulluk, çalışma şartları, geçim kaygısı gibi birçok çeşitli nedenlerden dolayı bu kararı almıştır. Çoğu göçmenin Türkiye'ye gelmesindeki en önemli amaçlardan biri ekonomik düzeylerini arttırmaktır. Türkiye'ye gelen göçmenlerin günlük yaşamlarını görselleştirmek, ön yargıları kırmak, amacıyla yazılmıştır. Bu çalışmada gözlem, görüşme ve röportaj gibi nitel veri toplama yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın birinci bölümünde giriş, kim bu göçmenler, Türkiye'de göçmen olmaktan bahsedilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde görsel sosyoloji, fotoğrafın tarihi ve belgesel fotoğrafçılığın tarihinden bahsedilmiştir. Çalışmanın üçüncü kısmında ise niteliksel araştırma yöntemleri dâhilinde elde edilen görsel veriler, röportajlar ve sonuçları bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Immigrants come to Turkey from many countries of Asia and Eastern Europe. Today, millions of people whose number is increasing day by day, have taken this decision for many reasons such as; poverty, working conditions and financial difficulty. Most immigrants come to Turkey to increasing the economic levels that is one of the most important goals for them. This study is written for visualizing the daily lifes of immigrants who come to Turkey and breaking down the prejudices. Qualitative data collection methods such as observation, interview and reportage were used in this study. In the first part of the study; introduction, who are these immigrants, being immigrants in Turkey, are discussed. In the second part of the study, visual sociology, the history of photography and the history of documentary photography are mentioned. In the third part of the study, there are visual data, interviews and results obtained within the qualitative research methods.