Koronavirüs (COVID-19) pandemisinin üniversite öğrencileri ve akademisyenlerin yeme alışkanlıkları ile gıda güvenliği bilgi ve uygulamalarına etkisi
The effect of coronavirus (COVID-19) pandemic on eating habits and food safety knowledge and food handling practices among university students and academics
  1. Tez No: 656790
  2. Yazar: NURULLAH GÖRÜR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEYNAL TOPALCENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Koronavirüs (COVID-19) salgını sırasında, hastalığın yayılmasını önlemek için gıda güvenliği konusunda tüketici endişeleri artmıştır. Bu çalışmanın amacı, COVID-19 salgınının Türkiye'deki akademisyenlerin (n = 240) ve üniversite öğrencilerinin (n = 479) gıda güvenliği bilgileri, hijyen uygulamaları ve yeme alışkanlıkları üzerindeki etkisini incelemektir. Ülkenin farklı bölgelerinden seçilen üniversiteler çeşitli akademik kademelerden ve bölümlerden katılımcılara çevrimiçi anket davetleri e-postayla gönderilmiştir. Bu salgın sırasında 2020 Nisan ve Mayıs aylarında 45 günlük sürede geri dönüşler kabul edilmiştir. Sosyo-demografik faktörler (cinsiyet, fakülte / öğrenci durumu, medeni durum, ebeveynlik durumu ve akademik sıra) ile gıda güvenliği bilgisi, hijyen uygulamaları ve yeme alışkanlıkları arasındaki ilişkiler karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Consumer concerns have increased during coronavirus (COVID-19) pandemic about food safety to avoid the spread of disease. The purpose of this study is to examine the effect of COVID-19 pandemic on food safety knowledge, hygiene practices, and eating attitudes of academics (n=240) and university students (n = 479) in Turkey. Online survey invitations were emailed to participants from various academic rank and departments at chosen universities from different regions of country. Responses were accepted in a period of 45 days in April and May 2020 during this pandemic. The relationships between socio-demographic factors (gender, faculty/student status, marital status, parental status, and academic rank) and food safety knowledge, hygiene practices, and eating attitudes were compared.