Anonım kriptoparaların korelasyon tabanlı mahremiyet analizi
Correlaton based analysis of anonymous cryptocurrencies
  1. Tez No: 656793
  2. Yazar: MUHAMMET ALİ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN YÜCE, DR. İSA SERTKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Güvenliği Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Ocak 2009 yılında Satoshi Nakamoto tarafından Bitcoin yayınlandıktan sonra blokzincir adında yeni bir bilisim teknolojisi dogmustur. Her ne kadar kavram olarak daha önceki yıllarda bahsedilmisse de blokzincir, Bitcoin kriptoparası ile neredeyse özdeslesmis bir kavram olarak karsımıza çıkar. Ancak, blokzincir ile kriptoparalar aynı sey olarak düsünülse de blokzincir teknolojisi çok daha genel kapsama sahip bir bilisim teknolojisiyken kriptoparalar deger olarak gerçek dünyada alısveris yapmaya imkân sunan paralar olan coinlerin iletildigi blokzincirlerdir. Bitcoin kriptoparası günümüzde halen en yaygın, en degerli ve en pahalı kriptopara olma özelligini korumaktadır. Uzun yıllar boyunca Bitcoin, bir çesit Bitcoin kimligi olan açık anahtarlı adresleri kullandıgı için anonimligi tamamıyla sagladıgı düsünülmüstür. Ancak bu adresler tamamıyla umumi yani herkese açık bir kayıt defterinde tutuldugundan mütevellit Bitcoin aslında hiçbir sekilde anonim degildir. Misal olarak Bitcoin adresi bir sekilde ögrenilen bir kullanıcının yaptıgı tüm geçmis islemleri ve bu islemlerin miktarlarını geriye dogru takip etmek mümkündür. Bahsedilen bu nedenlerden ötürü zaman içerisinde anonimligi gelistirici CoinJoin yahut Mixin gibi çesitli yöntemler ortaya atılmıstır. Ancak bu yöntemlerin de yetersiz oldugu çesitli kötü niyetli saldırılar yahut akademik analizler sonucunda anlasılınca artık Bitcoin'e alternatif olarak anonim kriptoparalar yayınlanmaya baslamıstır. Anonim kriptoparalardan Zcash, Dash, Verge ve PIVX anonim kriptoparaları Bitcoin'den çatallanmıs (Bitcoin's fork) yani Bitcoin kodu kullanılarak gelistirmis kriptoparalardır. Monero anonim kriptoparası ise Bitcoin degil Litecoin'den çatallastırılmıstır. Teoride tamamıyla anonim oldugu belirtilen bu kriptoparalar pratikte istenilen anonimlik ve mahremiyeti yakalamadıgı yapılan çesitli analiz çalısmalarıyla ortaya konulmustur. Bu arastırmada Zcash, Dash ve Monero kriptoparaları analiz edilmeye çalısılacaktır. Daha sonra bu kriptoparaların neden anonimligi ne derece saglayıp saglamadıgı detaylı bir sekilde açıklanıp olası mahremiyet ihlallerine karsı neler yapılabileceginden bahsedilecektir.
Özet (Çeviri)
In January 2009, Satoshi Nakamota published“Bitcoin”and this sparked the beginning of a new information tehnologies, named blokchain. Despite blockchain technology has already been mentioned as a concept, today this technology is usually identified with Bitcoin. While blokchain and cryptocurreny is thought as the same thing/technology by the many, in fact these two aren't the same thing. Blockchain is the technology that has a more general scope than crytocurrency, while cryptocurrencies is some kind of blockchain that transactions of blockchain deliver coins which can be used like real currencies in the real world. Bitcoin still keeps its status as the most succesful, most used and most expensive crptocurrency. For many years, Bitcoin was thought totally secure, anonymous and private thanks to its using of“public-keyed address”that can be said as Bitcoin identifier. Unfortunately, these addresses is kept in fully public Bitcoin's ledger so Bitcoin cannot be anonymous at all. Because for example, if a malicious node learn an address which belongs to his target, it's totally possible to track all previous transactions of addresses of target. Because of this problem, various methods suggested and developed to increase anonymity. But again, these methods like CoinJoin or Mixin proved to be insufficient against various malicious attacks or academical analysises, so anonymous cryptocurrencies began to emerge as an alternative to Bitcoin. Zcash, Dash, Verge and PIVX anonymous cryptocurrencies are enchanced-forks of Bitcoin while Monero anonymous cryptocurrency is enchanced-fork of Litecoin. In theory, these crytocurrencies present a fully anonymous and private transaction possibility. But in practice, after conducting various analysis these crytocurrencies appeared to be not that“fully”anonymous at all. In this research, Zcash, Dash and Monero will be tried to analyze. After that it will be emphasized whether these anonymous crypytocurrencies are secure and anonymous then why some of these anonymous crypytocurrencies are not anonymous in practise and what can be done about it.