Radar ve elektronik harp projelerinde görev planlama yazılımları için yazılım ürün hattı mimarisi kapsamında yeniden kullanılabilirlik yöntemlerinin uygulanması
Application of reusability methods within the scope of softwareproduct line architecture for task planning software in radar and electronic warfare projects
  1. Tez No: 656808
  2. Yazar: MELİS BIYIKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÖZDEMİR, DR. MUSTAFA DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çalışma kapsamında Elektronik Harp Sistemleri Görev Planlama yazılımının, ürün hattı ile geliştirilmesinde kullanılmak üzere yetenek hattı oluşturulmuştur. Görev Planlama yazılımlarının kullanıcıya sunduğu yetenekler, farklı platformlardaki farklı sistemlerin ihtiyacına göre değişiklik göstermektedir. Bir veya birden çok EH sistemi için ortak kullanılacak Görev Planlama yazılımının hangi yeteneklere sahip olacağı Sistem Tasarım Tanımlama Dokümanı (STTD) dokümanı ve Yazılım Gereksinim Özellikleri (YGÖ) dokümanında yer almaktadır. Bu kapsamda yapılmış olan çalışmada yetenek setlerinin çıkarılması YGÖ dokümanlarından otomatik olarak yapılmıştır. Bu dokümanların çalışmada kullanılabilmesi için Türkçe doğal dil işleme kütüphanesi olan Zemberek kullanılmıştır. Çalışmada kullanılan kelime havuzu, uzman görüşü ve sezgisel yöntemlerle yapılan anket sonucu elde edilen ve yetenekleri tanımlayan kelime ve kelime gruplarından oluşmaktadır. Dokümanlardan ayrıştırılan ifadeler, kelime havuzunda aranmış ve eşleşenler tespit edilmiştir. Havuzdaki kelimelerin hangi yeteneği temsil ettiği önceden belirtilmiş olduğu için eşleşen kelimelerden yetenek tespiti yapılabilmiştir. Böylece STTD dokümanında yer alan isteklerin, Görev Planlama yazılımındaki hangi yeteneğe karşılık geldiği tespit edilebilmiştir. Algoritma sonucu elde edilen yetenekler gerçek projedeki yeteneklerle %80-90 arasında uyumluluk göstermektedir. Yeteneklerin otomatik tespit edilme süreci manuel tespite göre kısalmış ve %50 civarında zamandan kazanç sağlamıştır. YGÖ dokümanları ile başarı oranı arttırılan çalışma sonrasında elde edilen ana ve alt yeteneklerle Görev Planlama yazılımına ait ürün hattı oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, a talent line was created within the scope of the software product line to be used in the development processes of the Mission Planning projects, one of the Electronic Warfare Software, in the Defense Industry Institution. The capabilities offered by Task Planning projects to the user vary according to the needs of different systems on different platforms. The capabilities of the Task Planning project to be used in a system are included in the System Design Described Document (STTD) document and the Software Requirement Features document. In the study conducted within the scope of this study, the extraction of talent sets was made automatically from YGO documents. Zemberek is Turkish natural language processing library. It was used to use these documents in this study. Word pool is the word and word groups that are created as a result of a survey conducted by expert opinion and intuitive methods and define skills. The statements separated from the documents were searched in the word pool and the matching ones were identified. Ability detection can be made from matching words, because the words in the pool represent what skill it has been previously specified. Thus, it was possible to determine which requests in the system document correspond to the capability in the Task Planning project.