Ketencik biyodizelinin ve eurodiesel karışımlarının taşıt performansına ve emisyonlarına etkisi
Effect of camelina biodiesel and eurodiesel mixtures on vehicle performance and emissions
- Tez No: 656843
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ENGİN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Enerji elde etmek için kullandığımız fosil yakıtlarının azalması ve fosil yakıtının kullanılması sonucu oluşan hava kirliliğinin artması bilim insanlarını alternatif yakıt aramaya sevk etmiştir. Alternatif enerji kaynaklarından bir tanesi biyodizellerdir. Ülkemiz tarıma elverişli olduğu için biyodizel üretmek hem ekonomik açıdan hem bağımsızlık açısından önemlidir Eurodiesel motor egzoz emisyonlarının kentsel hava kalitesi üzerindeki olumsuz etkilerine ilişkin endişeler, birçok büyük küresel şehrin potansiyel olarak Eurodiesel araçları yasaklaması beklentisiyle, giderek daha katı emisyon mevzuatı ile sonuçlanmıştır. Azot oksit (NOx) ve hidrokarbon (HC) emisyonları erken ölüm oranındaki artışlarla bağlantılıdır ve her iki kirleticinin modifiye edilmiş yanma stratejileri aracılığıyla eşzamanlı kontrolü önemli bir zorluk teşkil etmiştir. Bu çalışmada ketencik tohumlarından elde edilmiş olan yağı transesterifikasyon yöntemi ile ketencik yağı biyodizele dönüştürülmüştür. Elde edilen ketencik biyodizeli ile belirli oranlarda Eurodiesel karışımları yapılmıştır. Bu karışımların hacimsel olarak Eurodiesel oranları %93, %80, %50 ve %0 (B7, B20, B50 ve B100) olacak şekilde hazırlanmıştır. Biyodizel-Eurodiesel karışımları, dört zamanlı, dört silindirli, Common-Rail yakıt sistemli turbo-Eurodiesel bir motora sahip araç, şasi dinamometresi kullanılarak taşıt performansı ve egzoz emisyon değerlerine etkileri incelenmiştir. Deney sonuçlarına baktığımız zaman maksimum motor gücü ise 160 km/h'de 101,4 kW ile B7 yakıtında elde edilmiştir. En yüksek moment değeri 80 km/h 277 Nm ile B7 yakıtında elde edilmiştir. En düşük özgül yakıt tüketim değerlerine baktığımız zaman 120 km/h 57,63 ile Eurodiesel yakıtında ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
The decrease in fossil fuels we use to obtain energy and the increase in air pollution caused by the use of fossil fuels have made scientists look for alternative fuels. One of the alternative sources of energy is biofuels. Since our country is suitable for agriculture, biofuel production is important both economically and in terms of independence. Concerns about the adverse effects of Eurodiesel engine exhaust emissions on urban air quality have resulted in increasingly stringent emissions legislation, with the expectation that many major global cities could potentially ban Eurodiesel vehicles. Nitrogen oxide (NOx) and hydrocarbon (HC) emissions are linked to increases in premature mortality, and simultaneous control of both pollutants through modified combustion strategies posed a significant challenge. The oil obtained from this kind of camelina seeds was transformed into biodiesel by the transesterification method. Eurodiesel blends were made with the obtained camelina biodiesel in certain proportions. These mixtures were prepared as 93%, 80%, 50% and 0% (B7, B20, B50 and B100) based on Eurodiesel. Biodiesel-Eurodiesel blends did not affect the vehicle with a four-way, four-cylinder, common-rail fuel system turbo-Eurodiesel engine, vehicle with chassis dynamometer and exhaust emission values. When we look at the experimental results, the maximum engine power was obtained with B7 fuel with 101,4 kW. The highest moment value was obtained with B7 fuel with 80 km/h 277 Nm. When looking at the lowest specific fuel consumption values, it was measured in Eurodiesel fuel with 57,63 at a speed of 120 km/h.