Ketencik etil esterinin yakıt olarak kullanımında motorun performans ve emisyonlarına etkisi
The effects of camelina ethyl etser use as fuel on the engine performance and emmissions
- Tez No: 468309
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AYDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada ham ketencik yağından etanol kullanımı ile elde edilen ketencik etil esteri biyodizelinin belirli oranda diesel yakıtı ile karıştırılarak, motor performans, egzoz emisyon ve yanma karakteristik değerlerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan çalışmalar, 4 silindirli 1900 cc Turboşarj beslemeli Common - Rail sistemine sahip olan 105 BG gücünde bir diesel motor ile gerçekleştirilmiş, motor dinamometresi yardımıylamotor performans ölçümleri yapılmıştır. Egzoz emisyon ölçümleri ise emisyon ölçüm cihazı ile gerçekleştirilmiştir. Deneyler 3 tekrar ile yapılarak sonuçların ortalaması alınmıştır. Test sonuçları; motor performans, egzoz emisyon ve yanma karakteristik değerleri bakımından detaylı olarak incelenmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is intended to determine engine performance, exhaust emission and combustion characteristics values by mixing camelina ethyl ester biodiesel, which is obtained from raw camelina oil by using ethanol, with diesel fuel proportionately. The studies were performed with a 4-cylinder, 1900 cc, turbocharger and 105 HP diesel engine with Common - Rail system and engine performance measurements were carried out by means of engine dinamometer. Exhaust emission measurements were performed with emission measuring device. Experiments were conducted three times and the averages of the results were taken. Test results were investigated and interpreted in details in terms of engine performance, exhaust emission and combustion characteristics.