Ulusal eskrim turnuvalarına katılan sporcuların zekâ tipleri ile sportif performansları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between intelligence types and sportive performance of athletes participating in national fencing tournaments
- Tez No: 656845
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEYFİ SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu araştırmanın amacı, ulusal eskrim turnuvalarına katılan 14-20 yaş sporcuların zekâ tiplerini alt boyutları ile tespit etmek ve bu sporculara ait zekâ tipleri ile sportif performansları arasında bir ilişki olup olmadığının yanı sıra gruplar arasındaki farklılıkları ortaya koymaktır. Bu doğrultuda, araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden biri olan“tarama modeli”yöntemi kullanılmıştır. Araştırma grubunu, 2019-2020 sezonu Türkiye Eskrim Federasyonu (TEF) faaliyet programında yer alan turnuvalara katılan 14-20 yaş aralığında rastgele seçilmiş 471 sporcu oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak, Selçuk, Kayılı & Okut (2003)'un kaleme aldığı Çoklu Zekâ Uygulamaları kitabında yer alan“Çoklu Zekâ Gözlem Formu”kullanılmıştır. Sporcular hakkındaki demografik bilgilerin değerlendirilmesinde frekans (f), yüzde (%), ortalama (x) ve standart sapma (ss) değerleri hesaplanmıştır. Normallik değerleri için histogram grafiği,“Shapiro Wilk Testi”ve basıklık çarpıklık değerleri incelenmiştir. Verilerin çarpıklık ve basıklık değerleri -1, +1 arasında yer aldığı için değişken dağılımlarının normal olduğu kabul edilmiştir. Sporcuların klasman sıralamaları, yaş ve spor yaşı değişkenleri ile zekâ puanları arasındaki ilişkiyi yordamak için Pearson Kolerasyon Katsayısı kullanılmıştır. Değişkenlere göre oluşturulan gruplar arasındaki farklılıkları ortaya koymak için ise“T-testi”ve tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanılmış ve anlamlılık düzeyi α=0,05 olarak alınmıştır. Verilerin analizinde ve değerlendirmesinde SPSS 25 paket programı kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen sonuçlara göre eskrimcilerin klasman sıralamaları ile görsel, müziksel, bedensel ve doğacı zekâ alanları arasında anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiştir. Cinsiyet değişkeni ile sözel ve müziksel zekâ alanları arasında; klasman değişkenine göre ise görsel, müziksel, bedensel, içsel ve doğacı zekâ alanları arasında anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Branş ve yaş değişkeni ile zekâ puanları arasında anlamlı farklılıklar bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is examine the relationship between intelligence types and sportive performance of 14-20 years old athletes participating in national fencing tournament and determine the differences between groups. This research is a quantitative study that has the attiribute of a relational screening model. The population of the research consisted of competitor in the age range 14-20 from athletes 471 man and woman that was participating fencing tournaments which located in Turkish Fencing Federation activities calender at 2019-2020 season. The Multiple Intelligence Observation Form in Selcuk, Kayılı, and Okut's Multiple Intelligence Applications book was used as a data collection tool in this research. Frequency (f), percentage (%), average (x) and standart deviation (ss) values were calculated in the evaluation of demographic information about athletes. In order to find value of normality histogram graph was analyzed and“Shapiro Wilk Test”was used.. It was accepted that distributions of variables are normal according to skewness and kurtosis values of data were between -1 and +1.“Pearson Correlation Coefficient”was used to predict the relationship between classification rankings of athletes, age, sport age and intelligence scores.“T-test”and One-way ANOVA were used to reveal the differences between groups formed according to variables, and the level of significance was taken as α=0,05. The packaged software Spss 25 was used to analysis and evaluation of the data set. According to the results obtained in the study, it was determined that there are significant relationships between the classification order of fencers and visual, musical, physical and naturalistic intelligence types. According to genders, significant differences were found with verbal and musical intelligence, and to classification variable with visual, musical, physical, internal and naturalistic intelligence. There were not significant diffirences between the branch anda ge variable with intelligence scores.