Güney Azerbaycan masallarında değerler
Values in South Azerbaijan tales
- Tez No: 656847
- Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL GELİŞLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın temel amacı yazar Furuğ Xızırlı'nın iki cilt halinde derlediği Azerbaycan Nağılları (Hoy) adlı kitapta yer alan 29 masal metninde bulunan değerleri tespit etmek ve tespit edilen değerlerin çocuklara değerler eğitimi kapsamında faydalı olup olmayacağını ortaya koymaktır. Araştırma nitel bir çalışma olup olgu bilimle desenlenmiştir. Araştırmada incelenen masallar Güney Azerbaycan Türkçesi ile yazıldığı için masallardaki değerler İstanbul Türkçesine çevrilerek verilmiştir. Araştırmada veriler betimsel analiz yaklaşımları ile analiz edilmiştir. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre,“Azerbaycan Nağılları (Hoy)”adlı eserdeki masallarda 420 değer ifadesine ulaşılmıştır. Eserde 12 ana değere yer verildiği tespit edilmiştir. Bu değerler yardımseverlik, sevgi, din, dürüstlük, cesaret, sorumluluk, saygı vefa, çalışkanlık, adalet, vatanseverlik ve sabır değeridir. Masallarda en sık kullanılan değerin yardımseverlik değeri olduğu ortaya çıkmış bu değeri sırasıyla sevgi, din ve dürüstlük değeri izlemiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research is to determine the values found in the text of 29 fairy tales in the book named Azerbaijani Nağılları (Hoy) compiled by Furuğ Xızırlı in two volumes and to reveal whether the values determined will be useful to children within the scope of values education. The research is a qualitative study and designed with phenomenology. Since the tales examined in the study were written in South Azerbaijan Turkish, the values in the tales were translated into Istanbul Turkish. The data in the study were analyzed with descriptive analysis approaches. According to the results obtained from the research, 420 value expressions were reached in the tales in the work named“Azerbaijani Nağılları (Hoy)”. It was determined that there were 12 main values in the work. These values are the values of benevolence, love, religion, honesty, courage, responsibility, respect, loyalty, diligence, justice, patriotism and patience. It was revealed that the most frequently used value in fairy tales was the value of benevolence, followed by love, religion and honesty, respectively.