Şirket satın alma ve birleşmelerinin çalışanlar üzerindeki etkisi
Effect of company acquisition and mergers on employees
  1. Tez No: 656869
  2. Yazar: KAAN EMRE KIRIKYAPAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPTEKİN GÜNEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Şirketlerin satın alma ve birleşme süreçleri, şirketlerin genel yapıları için önemli değişiklikleri beraberinde getirmektedir. Bu değişimler, şirketlerin işleyişini önemli ölçüde etkilemektedir ve bu etkiler olumlu ya da olumsuz olarak ortaya çıkabilmektedir. Fakat sürecin en fazla etkilediği kesim çalışanlar olmaktadır. Çalışanların görüşleri ve adaptasyon konusundaki durumları, şirket satın alma ve birleşme süreçlerini asıl şekillendiren unsurlar olmaktadır. Bu tez çalışmasında, literatürde ve uygulamada, satın alma ve birleşme kavramlarının genel çerçevesi ile birlikte bu faaliyetlerin, çalışanlar üzerinde yaratmış olduğu etkiler araştırılmıştır. Çalışmanın son bölümünde, tamamı İstanbul'da ikamet eden, farklı şirket ve sektörlerde yer alan, geçmişte, çalıştıkları şirketlerde birleşme ya da satın alma süreçleri yaşamış 30 katılımcı ile gerçekleştirilmiş, mülakatlara dayalı bir araştırma söz konusudur. Bu araştırmada, katılımcıların, birleşme ve satın alma süreçlerindeki deneyimlerine dayanarak, süreçten nasıl etkilendikleri ve nihai olarak bu sürecin kendilerine neler getirdiği konusunda bilgi toplanmıştır. Bu bilgiler ışığında, birleşme ve satın alma süreçlerinin, çalışanlar üzerindeki etkilerine dair bir değerlendirmede bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The acquisition and merger processes of companies bring important changes for the general structure of companies. These changes significantly affect the functioning of companies and these effects can be positive or negative. However, the most affected segment of the process is the employees. The opinions of the employees and their adaptation situation are the main factors that shape the company acquisition and merger processes. In this thesis study, in the literature and in practice, the general framework of the concepts of acquisition and mergers and the effects of these activities on employees were investigated. In the last part of the study, there is a research based on interviews with 30 participants who all reside in Istanbul, are involved in different companies and sectors, and have experienced mergers or acquisitions in the companies they work for. In this research, based on the experiences of the participants in the merger and acquisition processes, information was collected on how they were affected by the process and what this process ultimately brought them. In the light of this information, an evaluation was made regarding the effects of the merger and acquisition processes on employees.