Birleşmeler ve birleşmelerin başarısında ulusal ve örgüt kültürünün önemi ve bilişim sektöründe bir örnekolay çalışması
Mergers and the importance of national and organizational culture in mergers success and a case study in IT sector
  1. Tez No: 125086
  2. Yazar: MÜGE GÜRSEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖNEN DÜNDAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Öz Globalleşmenin hızla yayılması, yeni pazarların açılması, ürün ve hizmetlerin artması sonucu işletmeler, mevcut durumlarını koruma veya büyüme amacıyla çeşitli stratejiler belirleyip bunları uygulamaktadır. Birleşme stratejisi de işletme dışı büyüme stratejilerinin bir çeşididir. Araştırmalar göstermektedir ki gerçekleştirilen birleşmelerde büyük oranlarda başarısızlık görülmektedir. Birleşmenin başarılı olma olasılığı, üst yönetim ve insan kaynaklan yöneticilerinin, insan faktörüne, özellikle işletmelerin sahip olduğu farklı kültürel öğelerin entegrasyonuna ilişkin çalışmaları işbirliği halinde yürütürse artmaktadır. Bu çalışmada, büyüme stratejilerinin türleri, birleşmenin aşamaları, entegrasyon türleri anlatılmıştır. Ulusal ve örgüt kültürü farklı boyutlarda ele alınmış ve bu kavramların birleşme süreci ve başarısındaki rolü incelenmiştir. Birleşme ile ortaya çıkan kültürel uyumsuzluğun giderilmesine ve kültürel farklılıkların nasıl entegre edileceğine dair ayrıntılı bilgi verilmiştir. Araştırma yöntemi olarak örnek olay seçilmiş ve bilişim sektöründe gerçekleştirdiği birleşme sonucu, ortaya çıkan örgüt kültürüne ilişkin çalışan algılan, ulusal ve örgütsel kültür dayanan farklılıklar; yaşanan sorunlar ve kültürel entegrasyon çalışmaları incelenmiştir. Bu veriler, çalışanlara yapılan anket, her iki işletmenin yöneticileri ile yapılan görüşmeler, gözlemler ve belge/kayıtların incelenmesi yoluyla elde edilmiştir. Alman temel mesaj, birleşmenin türü ne olursa olsun birleşen işletmelerin kültürlerin, en uygun şekilde entegre edilmesinin ulusal ve örgüt kültürlerinin neden olduğu uyumsuzlukların yönetilmesinde önemli rol oynadığıdır. ABSTRACT As a result of globalization, existence of new market places, increase of products and services, companies determine and implement several strategies with the aim of defensing themselves or growth. Merger strategy is a type of external growth strategies. Researches show that mergers usually end with failure. Percentage of success in mergers increases only when top managers and HR managers work together as a team about human factor and especially about the integration of different cultural factors that companies have. In this thesis, types of growth strategies, stages of merger and types of integration are investigated. Also national and organizational culture is investigated from different dimensions and the role of these concepts in merger process is investigated. There has been represented data about getting rid of the cultural clash and integration of cultural differences. Case study is preferred as research method and a company in IT sector that has the problem of cultural clash depending on national and organizational cultural differences as a result of a merger is investigated. General data about the company is strengthened by the interviews that are made with the vice prsident of the company. In this way, necessary data is collected. The basic message is that -whatever the merger type is- entegration of cultures of the companies that merge has an important role in managing the cultural clash caused by national and organizational culture. m
Özet (Çeviri)