Aeromonas hydrophila ve Aeromonas sobria bakterilerinin tanımlanmasında farklı fenotipik tanımlama kitlerinin kullanılabilirliğinin araştırılması
Comparing the usability of different phenotypic identification kits in identification of Aeromonas hydrophila and Aeromonas sobria
  1. Tez No: 656879
  2. Yazar: ŞERAFETTİN BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ KAYIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Fisheries Technology, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Gerçekleştirilen bu tezde, moleküler yöntemler ile daha önce tanımlanan Aeromonas hydrophila ve Aeromonas sobria bakterilerinin iki farklı fenotipik tanımlama kitleri ile tanımlanması amaçlanmıştır. Bu amaçla API 20NE ve Microgen GN-ID A+B Panel kitleri kullanılmıştır. Bu sayede her iki yöntemin kıyaslaması yapılmıştır. Ticari olarak kullanılan iki farklı tanımlama kitinin bakterilerde kullanımı belirlenmiştir. Bu bağlamda çalışmada 9 adet A. hydrophila ve 9 adet A. sobria suşu ile her bakteriye ait ATCC suş bakteriler kullanılmıştır. Fenotipik tanımlama sonrasında A. hydrophila bakterileri için API 20NE test kiti ile yapılan tanımlamada %80 oranında doğruluk oranı elde edilirken, A. sobria bakterisinde bu oran %10 olarak gözlemlenmiştir. Bu oran Microgen GN-ID A+B test kitinde ise A. hydrophila ve A. sobria için sırasıyla %60 ve %80 olarak kaydedilmiştir. ATCC suşları için fenotipik tanımlamada API 20NE test kiti A. sobria tanımlamasında yanlış sonuçlanırken, Microgen GN-ID A+B test kiti ise her iki ATCC suş için de doğru sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it was aimed to identify the Aeromonas hydrophila and Aeromonas sobria bacteria with two different phenotypic identification kits, which were previously defined by molecular methods. For this purpose, API 20NE and Microgen GN-ID A + B Panel kits were used. In this way, both methods were compared. The use of these identification kits used commercially in bacteria has been determined. In this context, 9 A. hydrophila and 9 A. sobria strains and ATCC strain bacteria belonging to each bacterium were used in this study. After phenotypic identification, an accuracy rate of 80% was achieved in the identification made with the API 20NE test kit for A. hydrophila bacteria, while this rate was observed as 10% in A. sobria bacteria. This rate was 60% and 80% for A. hydrophila and A. sobria, respectively, in the Microgen GN-ID A + B test kit. In phenotypic identification for ATCC strains, the API 20NE test kit resulted incorrectly in identification of A. sobria, while the Microgen GN-ID A + B test kit was correct for both ATCC strains.