Konjenital kalp hastalığı olan çocuğa sahip ebeveynlerde umutsuzluk ve sağlık okuryazarlığı
Hopelessness and health literacy in parents with children with congenital heart disease
- Tez No: 656915
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL ERGÜN, PROF. DR. NURCAN ÖZYAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu araştırma, konjenital kalp hastalığı olan çocukların ebeveynlerinin umutsuzluk ile sağlık okuryazarlık düzeylerini ve etkileyen faktörleri belirlemek, ayrıca umutsuzluk ile sağlık okuryazarlık düzeyi arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amacıyla, tanımlayıcı ve ilişki arayıcı nitelikte bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini Şubat 2019-Nisan 2019 tarihleri arasında İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi-Çocuk Kardiyolojisi polikliniğine başvuran ebeveynler, örneklemini ise konjenital kalp hastalığı tanısı almış çocuğa sahip 91 ebeveyn oluşturdu. Araştırmanın verileri sosyodemografik bilgi formu, ebeveynlerin sağlık okuryazarlık düzeyini ölçmek için ''Avrupa Sağlık Okuryazarlığı Ölçeği'' ve umutsuzluk düzeyini belirlemek amacıyla ''Beck Umutsuzluk Ölçeği'' kullanılarak elde edildi. İstatistiksel analizler NCSS 2007 programı kullanılarak yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive study to determine the levels of hopelessness and health literacy in the parents of children with congenital heart disease and to determine the factors affecting these levels. The population of the study consisted of parents who applied to Istanbul Kartal Koşuyolu High Expertise Hospital - Pediatric Cardiology clinic and 91 parents with children diagnosed with congenital heart disease. The data of the research was concluded by socio-demographic information form, the literacy degree of the parents were concluded by the“European Health Literacy Scale”, and the hopelessness degree was concluded by the“Beck Hopelessness Scale.”Statistical analysis were conducted through NCSS 2007 Software.