Okul öncesi dönem çocuklarında ebeveyn tutumu ile duyusal profilin ilişkisinin incelenmesi
Investigating the relationship between parental attitudes and sensory profile in preschool children
- Tez No: 656914
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı, okul öncesi dönem çocuklarının ebeveynlerinin tutumları ile bu çocukların duyusal işlemleme becerileri arasındaki ilişkiyi incelemekti. Çalışmaya Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ergoterapi Bölümü'ne ve NDN Mutluluk Institution'a gelen 3-6 yaş arasında normal gelişim gösteren çocuğu olan 279 ebeveyn dahil edildi. Çocukların duyusal profilleri Duyu Profili ile değerlendirildi. Ebeveynlerin tutumu, Ebeveyn Tutum Ölçeği (ETÖ) ile değerlendirildi. Çocukların duyusal profili duyusal işlem, modülasyon, davranışsal ve duygusal cevaplar olarak, ebeveyn tutumları ise otoriter, demokratik, aşırı koruyucu ve izin verici ebeveyn tutumu olarak analiz edildi. Çocukların duyusal profili ile ebeveyn tutumları arasındaki ilişkiler Spearman testi ile analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between the parenting styles of preschool children and their sensory processing skills. The study included 279 parents with typically developing children aged 3-6 who apply to Hacettepe University Faculty of Health Sciences Occupational Therapy Department and NDN Mutluluk Institution. The sensory profiles of the children were evaluated using the Sensory Profile. Parents' attitude was evaluated with the Parenting Attitude Scale (PAS). The sensory profile of the children was analyzed as sensory processing, modulation, behavioral and emotional responses, and parental attitudes as authoritarian, democratic, overprotective and permissive parental attitudes. The relationships between the children's sensory profile and parenting styles were analyzed using the Spearman test.