A multidimensional analysis of Turkish German low carbon energy transitions
Almanya ve Türkiye'de düşük karbonlu enerji dönüşümünün analizi
  1. Tez No: 656963
  2. Yazar: ALPARSLAN BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OKTAY FIRAT TANRISEVER, PROF. DR. ÖZLEM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yer Sistem Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 299
Özet
Enerji sistemlerinde, süregelmekte olan“enerji dönüşümü”olarak ifade edilen uzun dönemli yapısal değişimler tüm dünyada gerçekleşmektedir. Bahse konu küresel enerji dönüşümü, birçok alanda yaşanmaktadır. Bu zamana kadar fosil yakıtlar üzerinden gerçekleşen enerji dönüşümü tartışmalarının yerini dağıtık, karbonsuz, inovatif ve teknolojik olarak daha akıllı alternatifler almaktadır. İstenilen düşük karbonlu sistem temelde iklim değişikliği adaptasyon ve azaltım çabaları üzerinden şekillenmektedir. Düşük karbonlu ekonomiye kaçınılmaz dönüşümün büyük etkileri bulunmakla birlikte tüm ülkeleri enerji politikalarını yeniden düşünmeye sevk etmektedir. Bu anlamda, Almanya enerji dönüşümünün etkilerinin ve yönetiminin incelenmesi adına önemli bir vaka çalışmasıdır. Ayrıca, ülkelerin süreç içerisinde karşılaşabilecekleri potansiyel zorluklara kendilerini hazırlamaları için de önemli bir örnek teşkil etmektedir. Bu çalışma, enerji sektörünü yeniden yapılandırmaya 2002 yılından beri devam eden Türkiye'nin enerji dönüşümünün nasıl başladığını, şekillendiğini ve devam etmekte olduğunu araştırmaktadır. Türkiye'nin dönüşüm süreci, küresel enerji dönüşümünde öncü kabul edilen“Energiewende”olarak adlandırılan Alman enerji dönüşümü ile kıyaslanmaktadır. Çok seviyeli analiz enerji güvenliği, ekonomik ve çevre motivasyonları olmak üzere üç temel ayakta toplanmıştır. Analiz, Energiewende'nin Türkiye için de uygulanabilir olup olmadığını değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
Long-term structural changes in energy systems, commonly referred as“energy transition”, have occurred in the past and still occur worldwide. This global energy transition is being observed in multiple fields. Energy systems driven by fossil fuels is being gradually replaced by more decentralized, decarbonized, innovative and technologically smarter alternatives. This desired low-carbon system is mainly shaped by climate change mitigation and adaptation efforts. This inevitable transition to low-carbon economy has immense implications globally and indirectly force all countries to rethink their energy policies. In this regard, Germany is an important case study to observe the effects and management of this transition and a great example for other countries to learn from past experiences and prepare themselves for potential challenges. This research highlights how energy transition in Turkey, a growing economy which started restructuring its energy sector since 2002 through a variety of interlinked measures, is shaped and moving forward. The process is compared to mature German experience,“Energiewende”which is often regarded as the front runner in the global energy transition. The proposed multidimensional analysis focuses on energy security, economic and environmental motives of this transition. This analysis discusses whether Energiewende is a unique model towards low carbon or a model that can be extended to Turkey.