Göçmenlerin sosyal uyum süreçleri: Türk Kızılay Toplum Merkezi ve Alman Multikulturelles Forum örneği
Social integration processes of immigrants: The case of Turkish Red Crescent Community Center and German Multikulturelles Forum
  1. Tez No: 963357
  2. Yazar: MURAT ALTUNTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA ABAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sosyal Hizmet, Social Work
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yalova Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 390
Özet
Zorunlu göç, bireylerin savaş, çatışma, siyasi baskı ve ekonomik kriz gibi yaşam koşullarını tehdit eden etkenler nedeniyle yer değiştirmesini zorunlu kılan çok boyutlu bir süreçtir. Göçmenlerin göç sonrası yaşadıkları kültürel uyum sorunları, dil engeli, toplumsal dışlanma ve ekonomik eşitsizlik gibi etmenler, onların bulundukları toplumla bütünleşme süreçlerini derinden etkilemektedir. Bu noktada sivil toplum kuruluşları, göçmenlerin sosyal uyumlarını destekleyen yapılar olarak hem koruyucu hem de bütünleştirici işlevler üstlenmektedir. Bu çalışmanın amacı, sivil toplum kuruluşlarının zorunlu göç sonrasında göçmenlerin toplumsal entegrasyonuna katkılarını ortaya koymak ve bu katkıların sahadaki yansımalarını analiz etmektir. Araştırmada, nitel veri toplama teknikleri olarak mülakat ve katılımcı gözlem kullanılmış; bu sayede göçmen bireylerin deneyimleri ve ilgili kurumların uygulamaları ayrıntılı şekilde ele alınmıştır. Çalışmanın evrenini Türkiye ve Almanya'ya düzensiz yollarla giriş yapan göçmenler oluştururken, örneklem olarak Türk Kızılay Toplum Merkezi ve Multikulturelles Forum e.V. hizmetlerinden faydalanan bireyler seçilmiştir. Toplamda 26 göçmen ile bireysel görüşmeler gerçekleştirilmiş; katılımcılar Suriye, Irak, Filistin ve Afganistan uyrukludur. Ayrıca her iki sivil toplum kuruluşundan ikişer personel ile destekleyici görüşmeler yapılmıştır. Araştırmada, bireylerin sosyal uyum süreçlerini analiz etmek amacıyla fenomenolojik desen benimsenmiştir. Elde edilen nitel veriler, tematik analiz yöntemiyle MAXQDA programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma verileri, belirlenen araştırma amacına uygun olarak ve araştırma sorularını yanıtlayacak şekilde titizlikle incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda üç ana tema, üç alt tema ve toplamda yirmi iki kategori belirlenmiştir. Ana temalar; Sivil Toplum Kuruluşları, Sosyal Uyum ve Sosyal Dışlanma olarak sınıflandırılmıştır. Sivil Toplum Kuruluşları temasında; hizmetlerin sunumu, katılımcı ifadeleriyle destek programları, iş birliği ve koordinasyon ile gönüllü katılımı kategorileri yer almaktadır. Sosyal Uyum temasında; dil öğrenme ve eğitim, çalışma hayatı ve ekonomik durum, sosyal ilişkiler ve toplumla bütünleşme, kültürel uyum ve destek mekanizmaları kategorileri incelenmiştir. Sosyal Dışlanma teması altında ise ayrımcılık deneyimleri, marjinalleşme ve yoksulluk, psikolojik ve duygusal etkiler ile hukuki ve idari sorunlar kategorileri yer almaktadır. Buna ek olarak temalar arası geçişkenlik gösteren üç alt tema belirlenmiştir. Eğitim ve Dil alt teması; dil eğitimi programları, eğitimde karşılaşılan zorluklar ve başarı hikâyeleri kategorilerinden oluşmaktadır. Sağlık ve Psikososyal Destek alt teması; sağlık hizmetlerine erişim, psikososyal destek programları ve ruh sağlığı kategorilerini içermektedir. Hukuki Destek ve Haklar alt teması kapsamında ise hukuki danışmanlık hizmetleri, hakların bilinmesi ve kullanılması ile idari işlemler ve zorluklar kategorilerine yer verilmiştir. Ele alınan bu çalışmada, göçmenlerin kültürel kimlikleriyle topluma uyum süreçleri kapsamında ortaya çıkan veriler ışığında sosyal uyum bağlamında değerlendirilmiş ve öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Forced migration is a multidimensional process in which individuals are forced to relocate due to factors that threaten their living conditions such as war, conflict, political oppression and economic crisis. Factors such as cultural adaptation problems, language barriers, social exclusion and economic inequality that migrants experience after migration deeply affect their integration processes with the society they live in. At this point, civil society organizations assume both protective and integrative functions as structures that support the social cohesion of migrants. The aim of this study is to reveal the contributions of civil society organizations to the social integration of migrants after forced migration and to analyze the reflections of these contributions in the field. In the study, interviews and participant observation were used as qualitative data collection techniques; thus, the experiences of migrant individuals and the practices of relevant institutions were discussed in detail. While the population of the study consisted of migrants who entered Turkey and Germany irregularly, the sample consisted of individuals who benefited from the services of the Turkish Red Crescent Community Center and Multikulturelles Forum e.V. Individual interviews were conducted with 26 migrants in total; the participants were from Syria, Iraq, Palestine and Afghanistan. Supportive interviews were also conducted with two staff members from each of the two non-governmental organizations. In the study, phenomenological design was adopted to analyze the social adaptation processes of individuals. The qualitative data obtained were evaluated using MAXQDA program with thematic analysis method. The research data were meticulously analyzed in accordance with the research purpose and to answer the research questions. As a result of this analysis, three main themes, three sub-themes and a total of twenty-two categories were identified. The main themes are classified as Civil Society Organizations, Social Cohesion and Social Exclusion. The theme of Civil Society Organizations includes the categories of service delivery, support programs with participant statements, cooperation and coordination, and volunteer participation. Under the Social Cohesion theme, the categories of language learning and education, working life and economic situation, social relations and community integration, cultural adaptation and support mechanisms were examined. Under the Social Exclusion theme, the categories of discrimination experiences, marginalization and poverty, psychological and emotional effects, and legal and administrative problems are included. In addition, three sub-themes were identified that are transitive between themes. The Education and Language sub-theme consists of the categories of language education programs, challenges in education and success stories. The Health and Psychosocial Support sub-theme includes the categories of access to health services, psychosocial support programs and mental health. The Legal Support and Rights sub-theme includes the categories of legal counseling services, knowledge and exercise of rights, and administrative procedures and challenges. In this study, in the light of the data emerged within the scope of the adaptation processes of immigrants to the society with their cultural identities, it was evaluated in the context of social cohesion and recommendations were developed.