Laka Deresi (Bornova-İzmir-Turkey) makro ve mikro ALG florası
Macro and micro algae of lake brook (Bornova-İzmir-Turkey)
- Tez No: 65698
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN GÜNER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
IV ÖZET LAKA DERESİ (BORNOVA-İZMİR, TÜRKİYE) MAKRO VE MİKRO ALG FLORASI KURUMLU-KURAN, Yeşim Yüksek Lisans Tezi, Biyoloji Bölümü Tez Yöneticisi: Prof. Dr. Hüseyin GÜNER Ağustos 1997, 47 sayfa Bu çalışmada İzmir ili sınırlan içindeki Laka Deresi'nin makro ve mikro algleri Ocak 1996-Haziran 1997 tarihleri arasında farklı habitatlardan (Epipelik, Epifitik, Epilitik, Plankton) alınan örneklerde çalışılmıştır. Derede Bacillariophyta, Chlorophyta, Cyanophyta ve Euglenophyta bölümlerine ait toplam 92 takson tespit edilmiş olup, bunların 34 tanesi Bacilîariophiyta,23 tanesi Chlorophyta, 29 tanesi Cyanophyta ve 6 tanesi Euglenophyta 'ya aittir. Bacillariophyta üyeleri toplam tür sayışırım % 36,95'ini oluşturmaktadır. Taksonların bölümlere göre dağılışından ve suyun fiziko-kimyasal analizleri sonucundan suyun içilebilir nitelikte olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MACRO AND MICRO ALGAE OF LAKA BROOK (BORNOVA, IZMIR, TÜRKİYE) KURUMLU-KURAN, Yeşim Msc in Biology Dept. Supervisor: Prof. Dr. Hüseyin GÜNER August, 1997, 47 pages In this study, macro and micro algae of the Laka Brook which is located in Izmir, have been studied between January 1996 and June 1997. Samples were taken from different habitats (Epipelic, Epiphytic, Epilitic, Plankton). 92 taxa which belong to the divisions of Bacillariophyta, Chlorophyta, Cyanophyta and Euglenophyta, were identified in the brook and 34 of them belong to Bacillariophyta, 23 of them belong to Chlorophyta, 29 of them belong to Cyanophyta and 6 of them belong to Euglenophyta. Members of Bacillariophyta represents 36,95 percent of the total 92 taxa.lt was found that the brook water is drinkable because of its physiochemical parameters of water and distribution of the taxa according to divisions.