Toprak ve bitki analizlerinin analitik yöntemler ve ekonomik açıdan karşılaştırılması
Analytic and economic comparision of soil and plant analysis methods
  1. Tez No: 657014
  2. Yazar: MURAT TUTAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EŞREF İRGET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Ziraat, Chemistry, Agriculture
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 525
Özet
Bu araştırma, toprak ve bitki analizlerinde kullanılan çeşitli yöntemlerin analitik ve ekonomik açıdan karşılaştırılması amacı ile yapılmıştır. Bu çerçevede, Gediz Havzasında yer alan 34 bağdan alınan 68 adet toprak ve 68 yaprak (aya ve sap) örneği materyal olarak kullanılmıştır. Araştırmada toprak analizlerinde farklı parametreler (pH, Kireç, EC, Organik C, Bünye, Toplam N, Alınabilir P, K, Ca, Mg, S, Na, Fe, Zn; Mn, Cu ve Sıcak Suda Çözünür B) için literatürde yer alan çok sayıda yöntem (örnek hazırlama ve ölçüm) uygulanmış, elde edilen veriler sonuç ve maliyet açısından karşılaştırılmıştır. Benzer şekilde bitki örneklerinde de makro ve mikro besin elementleri için bozundurma (yaş yakma ve kuru yakma) ve analitik ölçüm yöntemleri uygulanmıştır. Bu çerçevede N için 2 (Kjeldahl ve Dumas) analiz yöntemi, diğer elementlerin (P, K, Ca, Mg, Na, S, Fe, Zn, Mn, Cu ve B) analizlerinde toplamda 6 farklı bozundurma ve 4 ölçüm yöntemi (spektroskopik, alev fotometrik, AAS ve ICP-OES) kullanılmıştır. Araştırmada kullanılan tüm yöntemler için ekonomik analizler yapılmıştır. Araştırma sonuçları, toprak ve bitki analizlerinde yer alan bir parametrenin belirlenmesinde kullanılan farklı örnek hazırlama ve ölçüm yöntemleri arasında sonuç ve maliyet açısından önemli farklılıklar olabileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this current study was to make an analytical and economical comparison of different chemical soil and plant analysis methods. For this purpose, 68 soil and plant (leaf blade and petiole) were taken from 34 vineyards in Gediz Basin- Turkey. In this regard, different soil properties (pH, CaCO3, EC, organic C, texture, total N, available P, K, Ca, Mg, Na, S, Fe, Zn, Mn, Cu and hot water extractable B) were tested with several methods cited in literatüre with respect to preparaton/extraction and quantification. Similarly, leaves were also examined for their macro and micro plant nutrients. In this context, 2 methods (Kjeldahl and Dumas) were used for N and 6 destruction (wet digestion and dry ashing) and totally 4 quantifacation methods (spectrophotometric, flame photometric, AAS and ICP-OES) were used for other plant nutrients/elements (P, K, Ca, Mg, Na, S, Fe, Zn, Mn, Cu and B). Economic analysis were performed for used methods. Results revealed that different sample preparation and quantification techniques/methods use in soil and plant analysis ended in different results with different costs.