Applications of mass spectrometry: Certification of a reference material, investigation of plant metabolism and provenance studies
Kütle spektrometresi uygulamaları: Referans malzemenin sertifikalandırılması, bitki metabolizmasının incelenmesi ve köken tayini çalışmaları
  1. Tez No: 715571
  2. Yazar: BETÜL ARI ENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN BAKIRDERE, DR. SÜLEYMAN ZÜHTÜ CAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Kütle spektrometresi, 25 yılı aşkın süredir inorganik kimyasal metrolojide önemli bir rol oynamıştır. Endüktif eşleşmiş plazma kütle spektrometresi (ICP-MS) uygulamaları, farklı kalibrasyon stratejileri, metodolojileri ve çok çeşitli enstrümantasyonları kullanarak çeşitli ölçümler sağlar. Bu tez, farklı araştırma alanlarında ICP-MS'nin bazı ileri düzey uygulamalarını içermektedir. Birinci bölümde, aday bir deniz suyu referans malzemesinin sertifikasyon ölçümlerinde ICP-MS/MS kullanılmıştır. Deniz suyunun işlenmesi ve sertifikasyon ölçümlerinin gerçekleştirilmesine TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) Kimya laboratuvarları öncülük etmiştir. Sertifikasyon ölçümlerinde kullanılmak üzere potansiyel bir birincil teknik olan izotop seyreltme kütle spektrometresi (IDMS) ve trietilamin destekli Mg(OH)2 ile birlikte çöktürme (TEA/Mg(OH)2) kombinasyonu geliştirilmiş ve hedef analitler için geçerli kılınmıştır. Tezin ikinci bölümünde, ICP-MS/MS ile toplam element ve tür analizleri yapılarak bitki metabolizmasının araştırılması yapılmıştır. Allium cinsi sebzeler, selenyum için potansiyel kaynaklar olduklarından özel ilgi görmektedir. Bu tezde, topraksız tarım ile yetiştirilen Allium porrum (pırasa) bitkisinde düşük ve yüksek seviyelerde selenit ve selenat takviyesinin metabolizasyonu araştırılmıştır. Selenyum takviyesinin büyüme etkisi, inorganik selenyum türlerinin alım ve biotransformasyon oranları, selenyumun translokasyonu, biyoyararlanımı ve biyoerişebilirliği araştırılmıştır. Son bölümde, ceviz örnekleri ve menşe toprakları üzerinde çok elementli profilleme yapılarak cevizlerin kimlik doğrulaması için ön inceleme yapılmıştır. Çok elementli profilleme çalışmasında, ceviz analizleri yüksek çözünürlüklü endüktif eşleşmiş kütle spektrometresi (HR-ICP-MS) ile gerçekleştirilirken, toprak analizleri ise HR-ICP-MS ve ICP-OES kullanılarak yapılmıştır. Ceviz ve topraklar için çözünürleştirme prosedürlerinin optimizasyonunu yapılmış ve metot geçerli kılma aşamasında ise önerilen metotların kesinliği, doğruluğu ve ölçüm belirsizlikleri değerlendirilmiştir. Cevizdeki elementlerin ve aynı zamanda ceviz ve menşe toprakları arasındaki ilişkiler, elementlerin birebir korelasyon katsayısına ve farklı element çiftlerinin korelasyon katsayısına göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mass spectrometry has played a key role in inorganic chemical metrology for more than 25 years. Applications of inductively coupled plasma mass spectrometry (ICP-MS) allow wide variety of challenging measurements using different calibration strategies and methodologies with developing technologies. This thesis demonstrates some of the advance applications of ICP-MS in different research areas. In the first chapter, ICP-MS/MS was used in the certification measurements of a candidate seawater reference material. Chemistry Laboratories of TÜBİTAK National Metrology Institute (UME) leaded to process and perform the certification measurements for UME CRM 1206. To be used in certification measurements, isotope dilution mass spectrometry (IDMS) which is a potentially primary technique and triethylamine assisted Mg(OH)2 co-precipitation strategy (TEA/Mg(OH)2) were combined and validated for target analytes. In the second chapter, the investigation of plant metabolization performing total elemental and speciation analyses were conducted by ICP-MS/MS. Vegetables from the Allium genus are of particular importance due to being potential sources of selenium. In this thesis, the metabolization of inorganic selenium fortification of Allium porrum (Leek) at different levels in hydroponic medium was investigated. Growth effect of selenium fortification, uptake and biotransformation rate of inorganic selenium species, translocations, bioavailability and bioaccessibility of selenium were investigated. In the last chapter, pre-investigation for provenance of walnuts were performed by multi element profiling on the walnuts samples and their provenance soils. In the multi element profiling study, walnut samples were analyzed using a high resolution ICP-MS (HR-ICP-MS), while soil analyses were done by using HR-ICP-MS and ICP-OES. Optimization of digestion procedures for walnuts and soils were performed and precision, trueness and measurement uncertainties of the proposed methods were evaluated during the method developments. The relationship of elements in walnut and also between walnuts and their soils of origin were evaluated according to the one-to-one correlation coefficient of the elements and the correlation coefficient of different elements pairs.