Malatya makine imalat sanayinde Ar-Ge ve inovasyon düzeyinin araştırılması
Researching of R&D and innovation level in Malatya machinery manufacturing industry
  1. Tez No: 657020
  2. Yazar: TAHA BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüz dünyasında ülkelerin, şehirlerin ve işletmelerin gelişimlerini sürdürebilmeleri ve rakipleriyle rekabet edebilmeleri için yeniliğe açık olmaları ve yenilik çalışmalarına devam etmeleri büyük önem arz etmektedir. Yenilik çalışmalarının temelinde ise Ar-Ge çalışmaları bulunmaktadır. İşletmelerin dolayısıyla ülkelerin gelişimi Ar-Ge projelerine yapılan yatırımlara bağlıdır. Bu çalışma kapsamında Malatya makine imalat sanayinin Ar-Ge ve inovasyon düzeyini araştırma amacıyla işletmelerin insan kaynağı durumları, teknik altyapıları, Ar-Ge birimlerinin varlığı, inovasyon konusundaki farkındalıkları, lisans ve lisansüstü öğretime yaklaşımları ve üniversite-sanayi işbirliğine bakış açıları incelenmiştir. Son olarak ise elde edilen veriler değerlendirilerek öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's world, countries need to constantly do innovation studies in order to develop and compete with other countries. R&D studies are the basis of innovation studies. Therefore, the development of enterprises and countries depends on the investments made in R&D projects. Within the scope of this study, the human resources infrastructures, technical infrastructures, presence of R&D units, innovation perspectives, higher education perspectives and perspectives on university-industry cooperation were examined so as to research the R&D and innovation level of Malatya machinery manufacturing industry. Finally, recommendations were made by evaluating the data obtained.