Lumbar disk hernisi olan hastalarda kinezyo bantlama ve manuel terapi etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of kinesio taping and manual therapy in patients with lumbar disc herniation
  1. Tez No: 657039
  2. Yazar: TUBA AÇIKYOL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞENUR TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışma lumbar disk hernisi olan hastalarda Kinezyo Bantlama ile Manuel Terapi'nin ağrı, günlük yaşam aktivitesi, özürlülük, kas kısalığı, normal eklem hareket açıklığı, depresyon ve anksiyete düzeyleri üzerine etkilerini karşılaştırmak amacıyla yapıldı. Çalışmaya, Şanlıurfa M. Akif İnan Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi ünitesine, lumbar disk hernisi tanısı ile gelen 20-50 yaşları arasında, çalışmaya katılmayı kabul eden 60 gönüllü hasta alındı. Hastalar basit rastgele yöntemlerle Klasik Fizik Tedavi (KFT)(n=20), Kinezyo Bantlama (KB) (n=20) ve Manuel Terapi (MT) (n=20) olmak üzere üç gruba ayrıldı. KFT grubuna haftada 5 seans, 3 hafta boyunca hotpack, TENS, ultrason ve ev egzersizi programı uygulanırken, KB grubuna KFT'ye ek olarak haftada 2 seans, 3 hafta boyunca toplam 6 seans KB uygulandı. MT grubuna ise, KFT uygulamasına ek olarak haftada 2 seans, 3 hafta boyunca toplam 6 seans MT uygulandı. Çalısmaya katılan hastaların ağrı şiddeti, Vizuel Ağrı Skalası ve McGill Melzack Ağrı Soru Formu ile ölçüldü. Fonksiyonel Bel Ağrı Skalası, Nottingham Sağlık Profili, Beck Depresyon Ölçeği, Beck Anksiyete Ölçeği, kas kısalığı ve normal eklem hareket açıklığı ölçüm ve değerlendirmeleri tamamlandı. Ölçüm ve değerlendirmeler 3 haftalık tedavi sonunda tekrarlandı ve sonuçlar uygun istatistik programı ile analiz edildi. Çalışmanın sonucunda ağrı, günlük yaşam aktiviteleri, depresyon ve anksiyete düzeylerinde ve normal eklem hareket açıklıklarında her üç grupta tedavi sonrası iyileşme olduğu bulundu (p0.05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the effects of Kinesio Taping (KT) and Manual Therapy (MT) on pain, activities of daily living, disability, muscle strength, muscle length, range of motion, depression and anxiety levels in patients with lumbar disc herniation. 60 volunteer patients aged between 20 and 50, with the diagnosis of lumbar disc herniation whom applied to Şanlıurfa M. Akif İnan Training and Research Hospital, Physical Therapy Unit were included in the study. The patients were divided into three groups with simple randomization methodology as Classic Physical Therapy (CPT) (n=20), Kinesio Taping (KT) (n=20), and Manual Therapy (MT) (n=20). The CPT group received hotpack, TENS, ultrasound and home exercise program for 5 sessions per week, for 3 weeks. The KT group received KT therapy 2 days per week, for 3 weeks, a total of 6 sessions in addition to the CPT program. The MT group received a total of 6 sessions of MT for 2 days per week for 3 weeks, in addition to the CPT program. At the beginning of the study, pain severity was assessed with Visual Pain Scale and McGill Melzack Pain Questionnaire. In addition, the Functional Back Pain Scale, Nottingham Health Profile, Beck Depression Index, Beck Anxiety Index, manual muscle test, muscle length, and range of movement were evaluated. The subjects were re-evaluated after 3 weeks of treatment and results were analyzed with the appropriate statistical programs. As a result of the study, there was a significant difference in pain, activity of daily living, depression, anxiety levels, and range of movement scores among all three groups after the treatment (p 0.05).