Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın insân-ı kâmil anlayışı
Erzurumlu İbrahim Hakkı's thoughts on perfect human being
- Tez No: 657044
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ GÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmada XVIII. yüzyıl Osmanlı âlim, sûfî ve şairlerinden biri olan Erzurumlu İbrahim Hakkı'nın eserlerinde insân-ı kâmil ile ilgili düşünceleri tespit edilip değerlendirilmiştir. İbrahim Hakkı, insan-âlem ilişkisini izah ederken âlemi;“âlem-i ekber”yani büyük âlem, insanı da küçük âlem“âlem-i asgar”olarak değerlendirmiş, afâkî ve enfüsî her iki âlemde de Allah'ın varlık ve birliğini, azamet ve kudretini gösteren benzer tecellilerin olduğuna dikkat çekmiştir. İbrahim Hakkı'ya göre“ilâhî sûrette”yaratılan insan, varlığın hakikatine vâkıf olması hasebiyle“Allah'ın halifesi”olmak gibi bir ayrıcalık kazanmıştır. Bu ayrıcalıklı yaratılışından dolayı da kendi dışındaki varlıkları tesiri ve hâkimiyeti altına alma gücünü kazanmıştır. İbrahim Hakkı insân-ı kâmil anlayışını açıklarken, insanın âlemdeki yeri, kabiliyetleri, halife olması,“ilâhî sûrette”yaratılması gibi ontolojik hususiyetleri merkeze alarak Hakk'la irtibatını ortaya koymaya çalışmış daha sonra bu kemâlin halkla münasebetlerdeki rolü üzerinde durmuştur.
Özet (Çeviri)
This study determines and evaluates, Erzurumlu İbrahim Hakkı's thoughts about perfect human beings in his works, who was one of the 18th-century Ottoman scholars, Sufis, and poets. While explaining the relationship between man and the world, İbrahim Hakkı regards the world as the“realm-i akbar”, that is the great realm, and the human being as“the realm-i asgar”, that is the small realm. He draws attention to the fact that there are similar manifestations in both realms that show God's existence and unity, greatness and power. According to İbrahim Hakkı, human beings gain the privilege of being“the caliph of God”because they are aware of the truth of the human being created in“divine form”. Due to this privileged creation, they gain the power to influence and dominate the beings outside themselves. While explaining his understanding of the perfect human being, İbrahim Hakkı tries to put forward the connection with God by focusing on ontological features such as the place of man in the world, his abilities, being the caliph, and his creation in the“divine form”, and then focuses on the role of this perfection in relations with the people.