Farklı döner eğe sistemlerinin kök kanal dolgu materyalini uzaklaştırma etkinliğinin mikro bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of the efficiency of removing root canal filling material of different rotary file systems by micro computed tomography
- Tez No: 657045
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESİN ÖZLEK
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez çalışmasının amacı; dört ayrı NiTi döner eğe sisteminin tekrarlayan kök kanal tedavisi etkinliklerini mikro bilgisayarlı tomografi ile incelemek ve tekrarlayan kök kanal tedavisi sırasında kök kanal dolgusunun uzaklaştırılması için geçen süreleri karşılaştırmaktır. Çalışmada 40 adet insan mandibular premolar dişi kullanılmış ve kök boyları 15 mm olacak şekilde standardize edilmiştir. Örnekler ProTaper Universal döner eğe sistemiyle F2'ye kadar şekillendirilmiş, tek kon yöntemiyle MTA Fillapex kök kanal patı ile doldurulmuştur. Kök kanalları geçici dolgu maddesi ile kapatılmış, 1 ay boyunca 37ºC ve %100 nemli ortamda bekletilmiştir. Kök kanal dolgularının tekrarlayan kök kanal tedavisi öncesi hacmini değerlendirilmek için mikro BT ile taranmıştır. Örnekler kök kanal dolgusunun uzaklaştırması için kullanılacak eğe sistemine göre olarak rastgele 4 gruba ayrılmıştır (n=10): Protaper Universal Retreatment NiTi sistemi, ProTaper NEXT NiTi sistemi, EdgeFile XR NiTi sistemi ve EdgeFile® X3 NiTi sistemi. Kök kanallarında kalan artık dolgu miktarının değerlendirilmesi amacıyla tüm örnekler ikinci kez mikro BT cihazı ile taranmıştır. Elde edilen görüntülerden μCT Evaluation Program kullanılarak kök kanallarından uzaklaştırılan dolgu yüzdeleri hesaplanmıştır. Ayrıca kök kanal dolgusunun uzaklaştırılması sırasında apekse ulaşmak için geçen süre ve tüm dolgunun sökümü için geçen süre kaydedilmiştir. Elde edilen verilerin istatistiksel analizinde normal dağılıma uygunluk Shapiro Wilk testi ve gruplar arası karşılaştırmada Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. İstatistiksel analiz sonucunda; uzaklaştırılan kök kanal dolgu yüzdesi değerlerinde gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Ancak EdgeFile® X3 grubunda uzaklaştırılan kök kanal dolgu yüzdesi daha az olarak tespit dilmiştir. Gruplara göre apekse ulaşmak için ve tüm dolgunun sökümü için geçen süre EdgeFile® X3 sisteminde, diğer sistemlerinden daha yüksek elde edilmiştir. Bu çalışma sonucunda kullanılan NiTi eğe sistemlerinin hiçbirinin kök kanal dolgusunu tamamen uzaklaştıramadığı, EdgeFile XR sisteminin kök kanal dolgusu uzaklaştırma etkili olduğu ve EdgeFile® X3 sisteminin kök kanal dolgusu uzaklaştırma etkinliğinin diğer eğe sistemlerinden daha az olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is; to examine the retreatment efficiency of four NiTi rotary file systems with micro computer tomography and compare the time spent to remove root canal filling during retreatment. In the study, 40 human mandibular premolar teeth were used and their root lengths were standardized to be 15 mm. Samples were shaped up to F2 using the ProTaper Universal rotary file system, filled with MTA Fillapex root canal sealer with the single cone method. Root canals were closed with temporary filling material and kept in 37ºC and 100% humid environment for a month. The root canals were scanned with micro CT to evaluate the volume of root canal filling before retreatment. The samples were randomly divided into 4 groups according to the file system that was used to remove root canal filling (n = 10): Protaper Universal Retreatment NiTi system, ProTaper NEXT NiTi system, EdgeFile XR NiTi system and EdgeFile® X3 NiTi system. All samples were scanned with a micro CT device for the second time to evaluate the residual filling amount in the root canals. The percentages of filling removed from root canals were calculated based on the images obtained using the μCT Evaluation Program. Additionally, the time spent to reach the apex during the removal of the root canal filling and to remove the entire filling were recorded. Data were analyzed using the Shapiro Wilk test for suitability to normal distribution and Kruskal Wallis test for comparison between groups. There was no significant difference between the groups in the percentage of root canal filling removal values. However, the percentage of root canal filling removed in the EdgeFile® X3 group was determined to be less. The time taken to reach the apex according to the groups and the removal of the entire filling was obtained higher in EdgeFile® X3 system than other systems. Consequently, the study, determined that none of the NiTi file systems used can completely remove the root canal filling, EdgeFile XR system root canal filling removal is effective and the root canal filling removal efficiency of EdgeFile® X3 system is less than other file systems.