Beden eğitimi öğretmenlerinin kişiler arası öz-yeterlik düzeylerinin incelenmesi
The examining of the interpersonal self-sufficiency levels of physical education teachers
  1. Tez No: 657057
  2. Yazar: FERHAT IŞGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EKREM LEVENT İLHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Öğretmenlerin öz-yeterliklerini konu edinen birçok çalışma mevcut olmasına karşın beden eğitimi öğretmenlerinin kişiler arası öz-yeterliklerini inceleyen araştırmaların eksikliği fark edilmektedir. Bu kapsamda araştırmanın amacı beden eğitimi öğretmenlerinin kişiler arası öz-yeterlik düzeylerinin farklı değişkenlere göre incelenmesidir. Bu amaç doğrultusunda araştırmaya farklı illerde görev yapan 289'u erkek (%69,0), Xyaş=35,54±8,08 130'u kadın (%31,0), Xyaş=35,25±7,86 olmak üzere toplam 419 beden eğitimi öğretmeni gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacılar tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”ile Esentürk Yılmaz & İlhan (2019) tarafından geliştirilen“Kişilerarası Öz-Yeterlik Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen verilerin analizi için Microsoft Excel ve SPSS 22.0 programı kullanılmıştır. İlk olarak araştırmada kullanılan ölçeğe ilişkin cronbach alpha iç tutarlık katsayıları incelenmiş ve değerlerin .85 ile .93 arasında değiştiği tespit edilmiştir. Normallik analizleri için Skewness ve Kurtosis değerlerine bakılmış ve dağılımın normal olduğu tespit edilmiştir. Bu aşamadan sonra ikili grup karşılaştırmalarında T-Testi ve ikiden fazla grup karşılaştırmalarında ise One-Way Anova analizi kullanılmıştır. Anova analizi neticesinde farkın kaynağını belirlemek adına post-hoc Tukey testi kullanılmıştır. Bununla birlikte yaş ve çalışma yılı değişkeni ile ölçek arasındaki ilişkiyi belirlemek için ise pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, beden eğitimi öğretmenlerin kişiler arası öz-yeterlik düzeylerinde; cinsiyet, medeni durum, çalışılan kurum, çalışılan yer, yaş ve deneyim yılına göre yapılan analizlerde anlamlı farklar bulunurken, eğitim düzeyi, çalışılan kademe ve kurumdaki öğretmen sayısı değişkenlerine göre ise anlamlı fark tespit edilmemiştir.
Özet (Çeviri)
Although there are many studies on teachers' self-efficacy, the lack of studies examining the interpersonal self-efficacy of physical education teachers is noticed. In this context, the aim of the study is to examine the interpersonal self-efficacy levels of physical education teachers according to different variables. For this purpose, 289 men (69.0%), Xage= 35.54±8.08 130 women (31.0%), Xage=35.25±7.86, working in different cities A total of 419 physical education teachers participated voluntarily. The“Personal Information Form”created by the researchers and the“ Physical Education Interpersonal Self-Efficacy Scale”developed by Esentürk Yılmaz & İlhan (2019) were used as data collection tools in the study. Microsoft Excel and SPSS 22.0 software were used to analyze the data obtained within the scope of the research. Firstly, the Cronbach alpha internal consistency coefficients of the scale used in the study were examined and it was determined that the values ranged from .85 to .93. Skewness and Kurtosis values were checked for normality analysis and the distribution was found to be normal. After this stage, T-Test was used for pairwise group comparisons and One-Way Anova analysis for comparisons of more than two groups. As a result of Anova analysis, the post-hoc Tukey test was used to determine the source of the difference. However, Pearson correlation analysis was used to determine the relationship between the age and working year variables and the scale. According to the findings obtained as a result of the research, in the interpersonal self-efficacy levels of physical education teachers; Significant differences were found in the analyzes made according to gender, marital status, institution of work, place of employment, age and years of experience, while no significant difference was found according to the variables of education level, the level of work and the number of teachers in the institution.