Algılanan örgüt yapısı, kişi iş ve kişi örgüt uyumunun iş tatmini ve işe kenetlenme üzerine olan etkisi
The effect of perceived organizational structure, person-job and person-organization fit on job satistaction and work engagement
  1. Tez No: 657062
  2. Yazar: ALPTUĞ AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT TÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Turizm; ülke ekonomilerinin sürdürülebilirliğine katkıda bulunan ve yüksek rekabet ortamı ile hızla değişen iş çevresinde yer alan, emek yoğun bir hizmet sektörüdür. Rekabetçi yapısından dolayı sektörün başarısı ve kârlılığı, bu alanda görev yapan çalışanların işe uyumlarına, iş tatminlerine ve işe kenetlenmelerine önemli ölçüde bağlıdır. Ancak mevcut literatür değerlendirildiğinde, turizm çalışanlarının bu tutum ve davranışlarının yeterince irdelenmediği gözlemlenmektedir. Söz konusu sorun nedeni ile yapılan bu çalışmanın amacı, turizm sektöründeki işgörenlerin algıladıkları örgüt yapısının, kişi iş ve kişi örgüt uyumlarının, işe kenetlenme ve iş tatmini düzeyleri üzerindeki etkisinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Araştırmanın evrenini, İstanbul'da faaliyet gösteren 4-5 yıldızlı konaklama işletmelerinde görev alan otel personeli oluşturmaktadır. Analizlerde kullanılan veriler literatürde sıklıkla yer alan, geçerlilik ve güvenirliği yüksek olan ölçeklerden oluşan bir anket yardımıyla elde edilmiştir. Kolayda örnekleme yöntemi ile toplanan 570 adet anket değerlendirmeye alınmış ve analizler bu örnek üzerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın kavramsal modelinde yer alan hipotezlerde öne sürülen ilişkilerin istatistiksel olarak anlamlı olup olmadığını belirlemek üzere çoklu regresyon modelleri kullanılmıştır. Analizlerden elde edilen bulgular neticesinde, çalışanların algıladıkları örgüt yapısının iş ve örgütle olan uyumları, iş tatmini ve işe kenetlenme düzeyleri ile ilişkili olduğu ve ayrıca kişi iş ve kişi örgüt uyumunun, algılanan örgüt yapısı ile iş tatmini ve işe kenetlenme ilişkisinde pozitif yönde aracı rolünün bulunduğu sonucuna erişilmiştir. Çalışmadan elde edilen bu bulguların otel yöneticileri için uygulamaya yönelik kritik bilgiler sunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Tourism is a labor-intensive service sector that contributes to the sustainability of the country's economies, taking place in a highly competitive environment and a rapidly changing business environment. Due to its competitive structure, the success and profitability of the sector depends significantly on the job fit, job satisfaction and work engagement of the employees working in this field. However, when the current literature is evaluated, it is observed that these attitudes and behaviors of tourism workers are not adequately examined. The aim of this study is to examine the effects of perceived organizational structure, person-job fit and person-organization on the levels of work engagement and job satisfaction of workers in the tourism sector. The research universe is composed of hotel staff working in Istanbul's 4-5-star accommodation companies. The data used in the analyses were obtained with the help of a questionnaire consisting of scales that are frequently included in the literature and which have high validity and reliability. 570 surveys collected by convenience sampling method were evaluated and analyzes were carried out on this sample. In the conceptual model of the study multiple regression models were used to determine whether the relationships suggested in the hypotheses were statistically significant. As a result of the findings obtained from the analyses, it was concluded that the perceived organizational structure of the employees is related to their person-organization fit and person-job fit, job satisfaction and levels of work engagement, and also that the person-organization fit and person-job fit has a positive mediation role on the relationship between perceived organizational structure, job satisfaction and work engagement. These findings from the study are expected to provide practical critical information for hotel managers.