Sıcak haddelemede merdanelerin kalibresine uygulanan kuvvetlerin sonlu elemanlar yöntemi ile analizi
Analysis of the forces acting of the calibre of hot rolled rollers by finite element method
- Tez No: 657088
- Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER NALBANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sıcak haddeleme, çelik profillerin üretilmesinde ana yöntemdir, Çelik Profiller, dört köşe, yuvarlak, lama, altıgen, köşebent, U, , vb. şekillerde olabilir. Bunların hepsi, sıcak haddeleme yöntemiyle üretilmektedir. Bu ürünlerin üretiminde, yarı mamül ürün bir veya birkaç çift merdane arasından geçerek, her aşamada girilen malzeme üzerine belirli kuvvetler uygulanarak deformasyon elde edilmektedir. Bu işlemler, merdanelerin kalibre tasarımına göre yapılmaktadır. Bu çalışmada,“şahin bonab”çelik fabrikasında üretilen 20 mm.lik inşaat çeliği üretim hattında uygulanan kuvvet verileri temel alınmıştır. Amaç, sıcak haddeleme yataklarının (merdanelerin) kalibrasine uygulanan kuvvetlerin; önce deneysel formüller ve geleneksel teoriler ve daha sonra abaküs simülasyon yazılımı kullanılarak sonlu elemanlar yöntemiyle analizini yapmak ve elde edilen bu verilerle üretim sırasında elde edilmiş deneysel kuvvet verilerini mukayese etmektir. Sonuçlar arasında yapılan karşılaştırmada, ABAQUS simülasyondan elde edilen kuvvetlerle, üretim hattında uygulanan kuvvetler arasındaki farkın %5 den küçük olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Hot-rolled is the main method of steel production. Steel sections have a variety shapes and sizes, sections with simple shapes such as circles, squares or more complex sections such as iron beams, corners, and etc. that are all produced using the hot-rolled method. In the production of these products, the formation steps are divided between several pairs of different rollers, and in each of them, a part of the shape change is applied to the input material, which is done during a process called caliber design of hot-rolled rollers. In this research, the hot-rolled steel line of Shahin Bonab has been analyzed for the production of rebar size 20, so that first the forces acting on the caliber of hot-rolled rollers are obtained using experimental formulas and common theories, then analyzed by ABAQUS simulation software and the obtained results have been verified with real results from hot-rolled steel line of Shahin Bonab. As can be seen in the comparison between the results, it has been observed that there is less than 5% difference between the forces obtained from ABAQUS simulation and the forces applied on the production line.