Potentilla speciosa Willd. var. speciosa Willd. ve sekonder metabolitlerinin α-glukozidaz ve tirosinaz inhibitör etkilerinin araştırılması
Investigation of α-glucosidase and tyrosinase inhibitory effects of potentilla speciosa willd. var. speciosa willd. and its secondary metabolites
  1. Tez No: 657091
  2. Yazar: AYŞENUR ÖZGÜNSEVEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİDEM ŞÖHRETOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Potentilla türleri kuzey yarımkürenin ılıman bölgelerinde dağılım gösteren, Rosaceae familyasına ait bitkilerdir. Bu türler, halk arasında diyabet, diyare, inflamasyon, kanser tedavisinde ve kan dindirici olarak kullanılırlar. Bu çalışmada halk ilacı olarak kullanılan Potentilla speciosa Willd. var. speciosa Willd.' in topraküstü kısımlarının α-glukozidaz ve tirosinaz enzim inhibitör etkileri araştırılmıştır. Bitkinin ham metanol ekstresinin ve ondan hazırlanan butanol ve su ekstrelerinin enzim inhibisyonları incelenerek, butanol ekstresi üzerinde fitokimyasal çalışmalar yapılmıştır. Değişik kromatografik çalışmalar sonucunda bir kondanse tanen prekürsörü kateşin (PS-1), iki flavonol [kersetin-3-O-glukuronit (PS- 2) ve kemferol 3-O-(6''-kumaroil)-β-glukopiranozit (PS-3)] ve bir kondanse tanen [sinnamtanen D1] yapısında bileşik izole edilmiştir. Bileşiklerin yapı tayinleri 1D (1H ve 13C) ve 2D (DQF-COSY, HSQC ve HMBC)-NMR teknikleri ile aydınlatılmıştır. İzole edilen bileşiklerin hem α-glukozidaz hem de tirosinaz inhibitör etkileri araştırıldığında, sinnamtanen D1'in IC50 değerinin 0,85 μM olduğu ve pozitif kontrol olan akarbozdan daha kuvvetli inhibitör etki gösterdiği bulunmuştur. Bileşiğin enzim kinetik analizi yapıldığında, Ki değerinin 0,24 μM olduğu ve yarışmasız tip inhibisyon yaptığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Potentilla species are plants that belongs to Roseceae family and distributed the temperate areas of northern hemisphere. These species are used for the treatment of diabetes, diarrhea, inflammation, cancer and as blood stopper. In the present study, α-glucosidase and tyrosinase inhibitory effects of the aerial parts of Potentilla speciosa Willd. var. speciosa Willd, which is used as folk medicine, were investigated. The enzyme inhibition of crude methanol extract of the plant and butanol and water extracts prepared from it were tested, phytochemical studies were carried out on the butanol extract. A condensed tannin precursor, catechin (PS-1), two flavonol [quercetin-3-O-glucuronide (PS-2) and kaempferol 3-O-(6''-coumaroyl)-β- glucopyranoside (PS-3)] and a condensed tannin, cinnamtannin D1 were isolated by using different chromatographic studies. The structures of isolated compounds elucidated by means of 1D (1H and 13C) and 2D (DQF-COSY, HSQC and HMBC)-NMR techniques. When α-glucosidase and tyrosinase inhibitory effects of isolated compounds, cinnamtannin D1 was found to be a stronger inhibitor than that of positive control, acarbose with an IC50 value of 0,85 μM. When enzyme kinetic analysis of the compound investigated, it was found that the compound was a noncompetetive inhibitor with Ki value of 0,24 μM.