Muammer Sun'un yaşamı ve eğitim müziğine katkıları
Muammer Sun's life and contributions to educational music
  1. Tez No: 187184
  2. Yazar: ÖZLEM YENER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MAHMUT SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyografi, Eğitim ve Öğretim, Müzik, Biography, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Muammer Sun' un Yaşamı ve Eğitim Müziğine KatkılarıÖzlem YENERÖZETBu araştırma, Türk kalarak çağdaşlaşmayı savunan besteci ve eğitimciMuammer Sun' un Türk eğitim müziğine katkıları ve müziğe bakış açısıyla eğitimmüziğindeki yerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir.Araştırma modeli; ?Örnekolay tarama modeli? dir. Veri toplama aracıolarak ?yapılandırılmış görüşme tekniği? ve ?kaynak tarama? kullanılmıştır.Araştırma verileri, Sun' un yakın çevresini oluşturan 4 uzman veöğrencilerinin görüşleri ile toplanmıştır. Monografik çalışmalarda özellikle hayattaolan bir kişi araştırılıyorsa o kişi ile yapılan birebir görüşme çok önemlidir. Buaraştırmada yakın çevresinin yanı sıra kendisi ile birebir görüşme yapılmıştır. Verilernitel araştırma analiz yöntemlerinden ?Betimsel analiz? yoluyla çözümlenmiştir.Araştırmanın başlıca sonuçları şunlardır:1. Muammer Sun' un kültür ve müzik konusundaki temel görüşü ?TürkKalarak Çağdaşlaşmak? tır.2. Muammer Sun' un eğitimdeki öncelikli amacı, kendi ulusalduygularımızdan, zevklerimizden oluşan bir müzik kültürü oluşturmaktır.3. Muammer Sun, yaptığı bestelerle, eğitimciliği ile yazdığı makale vekitaplar ile toplumumuz kültürünün evrensel niteliklere ulaşması için çalışan enönemli kişilerdendir.4. Bestelerinde Kemal lerici' nin dörtlü sistemini kullanmaktadır.5. Yerel unsurları kendine temel alarak Türk okul müziği besteleyen enönemli besteci ve eğitimcidir.6. Sun, eğitimciliğinde sabırlı, ciddi, yardımsever, sevecen, disiplinli,araştırmacı, titiz, gerçekçi, açıksözlü bir karaktere sahiptir.
Özet (Çeviri)
Muammer Sun?s Life and His Contributions to Educational MusicÖzlem YENERABSTRACTThis research has been realized for the purpose of determining theMuammer Sun?s contributions to Turkish Educational Music as an academician andcomposer who defends modernization while remaining Turkish and his place in theEducational Music area according to his mentality in Music.Research model is the ?example event scaning model?. As data collectiontools, ?structured interviewing technique? and ?scaning source? have been used.Research data has been created with the opinions of four experts from Sun?ssurroundings and with his students? ideas. In monographic studies, if the research isdone for a survivor, a one-to-one interview, which is made with that person is veryimportant. Thus, in this research, an interview with him has also been made togetherwith the people from his surroundings. Data has been analysed with one of thequalitative methods, ?descriptive analysis?.Main conclusions of the research are the followings :1. Muammer Sun?s basic opinion about the culture and music is ?Modernizationwhile remaining Turkish?.2. Muammer Sun?s prior purpose in education is creating a music culture that isformed by our national feelings and flavours.3. Muammer Sun is one of the most important people working to carry oursociety?s culture to the global quality by writing papers and books together with hiseducationalist personality.4. He uses Kemal lerici?s ?quarter system? in his compositions.5. He is the most important composer and educationalist composing Turkishschool music by considering the local elements.6. Sun has a patient, serious, helpful, tender, disciplined, investigative,fastidious, realist and frank character in his educationalist personality.