Sınıf öğretmeni adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgilerini öğretmenlik uygulamalarında kullanma durumlarının incelenmesi
Investigation of classroom teacher candidates' use of technological pedagogical content knowledge in teaching practices
  1. Tez No: 657106
  2. Yazar: AYŞE SAĞLAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TANER ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trabzon Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Teknoloji hayatın her alanında kullanılan bir gerçekliktir. Son yıllarda da eğitim alanındaki entegre çalışmaları ile sıklıkla karşılaşılmaktadır. Bu nedenle öğretmen ve öğretmen adaylarının bu entegre çalışmalarının bir uygulayıcısı olarak teknoloji konusundaki bilgi ve becerileri büyük önem kazanmaktadır. Bu çalışma ile gerçek sınıf ortamında uygulama yapma fırsatı bulan öğretmen adaylarının teknolojik pedagojik alan bilgilerini bu öğretmenlik uygulamasında kullanma durumları incelenmeye çalışılmıştır. Araştırmada nicel ve nitel araştırma yaklaşımlarının birlikte kullanıldığı karma yöntem desenlerinden olan yakınsayan paralel karma yöntem deseninden yararlanılmıştır. Araştırmanın nicel boyutunda Hacıömeroğlu, Şahin ve Arcagök (2014) tarafından Türkçeye uyarlaması yapılan“Öğretmen Adaylarının Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisini Değerlendirme Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek, 2019 – 2020 öğretim yılı güz döneminde eğitim fakültesinde öğrenim gören 84 öğretmen adayına uygulanarak nicel veriler elde edilmiştir. Nicel veriler SPSS yazılım programı ile analiz edilmiş ve bağımsız t testinden yararlanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda ise gözlem ve yarı – yapılandırılmış mülakatlardan yararlanılmıştır. Nicel boyutta yer alan 84 öğretmen adayı içerisinden seçilen 8 öğretmen adayına gözlem ve yarı – yapılandırılmış mülakatlar uygulanarak veriler elde edilmiş ve içerik analizi ile veriler analiz edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre öğretmen adaylarının TPAB düzeylerinin uygulama sonrasında arttığı ve her iki durum arasında farklılaştığı belirlenmiştir. Öğretmen adayları dersin dikkat çekme, güdüleme, derse geçiş, ders işleniş ve ölçme ve değerlendirme aşamalarında teknolojiyi kullanmayı tercih ettiği, gözden geçirme aşamasında ise tercih etmedikleri görülmüştür. Öğretmen adaylarının gözlem yapılan derslerde en fazla ders işleniş aşamasında teknolojiden yararlandığı sonucuna ulaşılmıştır. Uygulama sürecinde kazanım, yöntem ve teknoloji uyumu konusunda öğretmen adaylarının zorluklar yaşadığı tespit edilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre öğretmen adaylarının lisans düzeyinde TPAB'a yönelik tüm dersler içerisinde bilgilendirilmesi ve uygulama yapma fırsatı sunulması önerisinde bulunulabilir.
Özet (Çeviri)
Technology is a reality used in all aspects of life. In recent years, his integrated work in the field of education is often encountered. For this reason, the knowledge and skills of teachers and teacher candidates in technology as a practitioner of these integrated studies are of great importance. With this study, it was tried to examine the use of technological pedagogical field knowledge of pre-service teachers who had the opportunity to practice in a real classroom environment in this teaching practice. In the study, the convergent parallel mixed method design, which is one of the mixed method designs in which quantitative and qualitative research approaches are used together, was used. In the quantitative dimension of the research, Hacıömeroğlu, Şahin and Arcagök (2014) used the“scale of evaluating the technological pedagogical field knowledge of teacher candidates”adapted to Turkish. Quantitative data was obtained by applying the scale to 84 candidate teachers studying at the Faculty of education in the fall semester of the 2019 - 2020 academic year. Quantitative data were analyzed with SPSS software program and independent t test was used. In the qualitative aspect of the study, observation and semi-structured interviews were used. Data were obtained by applying observation and semi-structured interviews to 8 pre-service teachers selected among 84 pre-service teachers in the quantitative dimension, and the data were analyzed with content analysis. According to the results of the research, it was determined that the TPACK levels of the teacher candidates increased after the application and differed between both situations. It was observed that the pre-service teachers preferred to use technology in the attention-grabbing, motivation, transition, lesson teaching and assessment and evaluation phases of the lesson, but not in the review phase. It was concluded that the teacher candidates mostly benefited from technology during the teaching process in the lessons observed. It was determined that teacher candidates had difficulties in terms of acquisition, method and technology adaptation during the application process. According to the results of the research, it can be suggested that candidate teachers should be informed in all courses for TPAB at the undergraduate level and be offered the opportunity to practice.