Türkiye'de 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu ile tehlikeli maddelerin karayoluyla uluslararası taşımacılığına ilişkin Avrupa anlaşması (ADR)'nin karşılaştırmalı analizi örneği
Comparison of the hazardous materials on an oil station on the Occupational Health and Safety Law (6331) and ADR contract
  1. Tez No: 657117
  2. Yazar: ELANUR ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HACER KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Kimya, Ulaşım, Accidents, Chemistry, Transportation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Günümüzde, sanayinin gelişmesi ve evrenselleşmesiyle birlikte, tehlikeli kimyasal maddelerin kullanımı mevzusunda duyulan gereksinim artmış; bu maddelerin bir yerden başka bir yere taşımacılığı ve ulaştırılması mühim bir gereklilik haline gelmiştir. Tehlikeli kimyasal madde taşımacılığı, insan yaşamının güvenliği açısından üzerine düşülmesi gereken ve beraberinde alanında uzmanlığı gerektiren önemli bir konudur. Tehlikeli kimyasal madde lojistiği sırasında meydana gelebilecek riskleri minimize etmek, tehlikeleri ve zararları önlemek amacıyla, dünya genelinde standardize edilmiş ve sistematik hale getirilmiş bir bütün olarak gerçekleştirilmesine olanak tanıyan düzenlemeler sunulmuştur. Bu düzenlemeler içinde, karayolu taşımacılığı sürecinde gereken kuralları ortaya koyan düzenleme ADR konvansiyonudur. ADR Anlaşması ile tehlikeli madde taşımacılığında değişiklikler meydana gelmiştir ve bu sürecin analiz edilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, tehlikeli maddelerin uluslararası karayolları taşımacılığı Avrupa Anlaşması ADR ile 6331 İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çıkarılan yönetmelikler açısından ortak yönlerinin karşılaştırılması yapılarak farklılıkları da irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the development and universalization of the industry, the need for the use of hazardous materials has increased; it has become an important necessity to transport and transport these materials from one place to another. The transport of dangerous substances is an important issue that needs to be taken into account in terms of the safety of human life and in the field of expertise. We have introduced regulations that allow the world to be realized as a standardized and systematized whole in order to minimize the risks that may arise during the hazardous substance logistics, to prevent hazards and harms. Within these arrangements, the regulation which sets out the rules required in the road transport process is the ADR Convention. With the ADR Agreement, changes in the transport of dangerous goods have come to the fore, and this process needs to be analyzed. In this study, the differences between the common points of international goods transport in accordance with the European Agreement ADR and 6331 Occupational Health and Safety Law are examined and their differences are examined.