Türkiye ve G7 ülkelerinde eğitim ve ekonomik büyüme ilişkisi
The relation of education and economic growth in Turkey and G7 countries
- Tez No: 657120
- Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Eğitim insanlık var olduğundan beri toplumların en önemli yapı taşlarından birisidir. Dinamik bir kavramdır, insanın doğumuyla başlar ve ölünceye kadar devam eder. Eğitim insanların doğuştan gelen veya içsel potansiyellerini geliştirmeye çalışır. Pek çok kişi tarafından kullanılan ancak çok az kişi tarafından anlaşılabilen bir kavramdır. Bu bağlamda, bu çalışmada eğitimin kavramsal çerçevesi, tarihsel süreçteki gelişimi, G7 Ülkeleri ve Türkiye açısından büyüme üzerindeki etkileri incelenmeye çalışılmıştır. Aslında eğitim ekonomik yönünün yanında sosyal ve siyasal olarak da ülkeler açısından son derece önemli bir unsurdur.
Özet (Çeviri)
Education is one of the most important building blocks of societies since humanity existed. It is a dynamic concept, it begins with the birth of a human and continues until death. Education seeks to develop people's innate or inner potential. It is a concept used by many but understandable by very few. In this context, the conceptual framework of education in this study, the development of the historical process, the G7 countries and Turkey have been studied in terms of impact on growth. In fact, education is an extremely important factor for countries in terms of social and political aspects besides its economic aspect.