Okun Yasası'nın farklı ekonomik gelişmişlik düzeylerinde incelenmesi: Karşılaştırmalı bir analiz
Examination of Okun's Law at different levels of economic development: Comparative analysis
  1. Tez No: 962675
  2. Yazar: AYŞENUR DEMİRTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖZDE BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL BEYKENT ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu çalışma, Okun Yasası çerçevesinde ekonomik büyüme ile işsizlik arasındaki ilişkinin farklı ekonomik gelişmişlik düzeylerine sahip ülkeler bağlamında karşılaştırmalı olarak analiz edilmesini amaçlamaktadır. Bu kapsamda, gelişmiş ekonomileri temsilen G7 ülkeleri (ABD, Almanya, İngiltere, Japonya, Fransa, Kanada ve İtalya) ile gelişmekte olan ekonomileri temsilen E7 ülkeleri (Çin, Hindistan, Brezilya, Meksika, Endonezya, Rusya ve Türkiye) örneklem olarak seçilmiştir. Çalışmanın veri seti, 1991-2023 dönemine ait yıllık verilerden oluşmakta olup, Dünya Bankası veri tabanından elde edilmiştir. Ekonometrik analizlerde, ülkeler arasındaki potansiyel bağımlılık etkilerini tespit etmek amacıyla yatay kesit bağımlılığı testi uygulanmıştır. Test sonuçları, E7 ve G7 ülkeleri arasında belirgin bir yatay kesit bağımlılığı bulunduğunu ortaya koymuştur. Bu bağlamda, serilerin durağanlık düzeylerinin belirlenmesinde ikinci nesil birim kök testleri kullanılmıştır. Çalışmanın temel analiz yöntemi olarak Panel ARDL (Autoregressive Distributed Lag Bound Test) modeli uygulanmış; bu model ile kısa ve uzun dönem ilişkileri ayrı ayrı analiz edilmiştir. Elde edilen bulgular, G7 ülkelerinde ekonomik şokların etkilerinin daha yavaş fakat daha istikrarlı bir şekilde düzeltildiğini, buna karşın E7 ülkelerinde toparlanma sürecinin daha hızlı ancak daha kırılgan olduğunu ortaya koymaktadır. Sonuçlar, 2050 yılına doğru şekillenecek küresel ekonomik yapıda G7 ve E7 ülkeleri arasındaki işgücü piyasası yapılarının belirgin farklılıklar sergileyeceğini göstermektedir. Bu bulgular, ekonomik gelişmişlik düzeylerinin işsizlik-büyüme ilişkisinde yapısal bir farklılık yarattığını göstermekte ve politika yapıcılar için farklı ekonomik yapılar altında uygulanabilecek stratejiler geliştirilmesine yönelik önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively analyze the relationship between economic growth and unemployment within the framework of Okun's Law in the context of countries with different levels of economic development. In this context, G7 countries (USA, Germany, UK, Japan, France, Canada and Italy) representing developed economies and E7 countries (China, India, Brazil, Mexico, Indonesia, Russia and Turkey) representing developing economies were selected as samples. The data set of the study consists of annual data for the period 1991-2023 and was obtained from the World Bank database. In econometric analyses, a cross-sectional dependency test was applied in order to determine the potential dependency effects between countries. The test results revealed that there was a significant cross-sectional dependency between E7 and G7 countries. In this context, second generation unit root tests were used to determine the stationarity levels of the series. The basic analysis method of the study was the Panel ARDL (Autoregressive Distributed Lag Bound Test) model; short-term and long-term relationships were analyzed separately with this model. The findings show that the effects of economic shocks are corrected more slowly but more steadily in G7 countries, while the recovery process is faster but more fragile in E7 countries. The results show that the labor market structures between G7 and E7 countries will exhibit significant differences in the global economic structure that will take shape towards 2050. These findings show that economic development levels create a structural difference in the unemployment-growth relationship and offer important implications for policy makers to develop strategies that can be implemented under different economic structures.