Üniversite öğrencilerinde riskli davranışlar: İnternet bağımlılığı ve bilişsel tamamlanma ihtiyacının etkisi
Risky behaviors of university students: The effect of internet addiction and need for cognitive closure
  1. Tez No: 657167
  2. Yazar: GİZEM YAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ATAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin riskli davranışlarının, internet bağımlılığı ve bilişsel tamamlanma ihtiyacı ile ilişkisini incelemektir. Verilerin toplanması için amaçlı örneklem kullanılmıştır ve örneklemi Kırıkkale Üniversitesi'nde öğrenim gören, 190 kadın (%56,4), 145 erkek (%43,0) ve 2 belirtmemiş (%0,6) olmak üzere toplam 337 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmanın yürütülmesinde ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır ve veri toplama aracı olarak Kişisel Bilgi Formu, Riskli Davranışlar Ölçeği, İnternet Bağımlılığı Ölçeği ve Bilişsel Tamamlanma İhtiyacı Ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS 25.0 paket programı ve ilişkisiz örneklemler t testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi ve çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda katılımcıların riskli davranışlar, internet bağımlılığı ve bilişsel tamamlanma ihtiyacı; cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık göstermekte, yaş ve yetişkinliğe geçiş değişkenlerine göre anlamlı bir farklılık göstermemektedir. Katılımcıların internet bağımlılığı ve bilişsel tamamlanma ihtiyacının riskli davranışlar üzerindeki etkisine ait analizler incelendiğinde riskli davranışlar ve internet bağımlılığı arasında olumlu ve düşük düzeyde bir ilişkinin (r=0.33) olduğu, riskli davranışlar ile bilişsel tamamlanma ihtiyacı arasında ise olumsuz ve düşük düzeyde bir ilişkinin olduğu (r=-0.21) bulgusu elde edilmiştir. Araştırma sonucunda internet bağımlılığının riskli davranışlar üzerinde önemli bir yordayıcı olduğu, bilişsel tamamlanma ihtiyacının ise önemli bir yordayıcı olmadığı tespit edilmiştir. Araştırmanın analizi sonucunda elde edilen bulgular alanyazındaki araştırma sonuçlarıyla karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of internet addiction and need for cognitive closure on risky behaviours of university students. In order to gather the data, purposeful sampling used in the research and the sampling group consists of 190 female (%56,4), 145 male (%43,0) and 2 unspecified (%0,6) in total 337students studying at Kırıkkale University. Relational screening model has been used in conducting the research. In the research, Personal Information Form, Risky Behaviours Scale, Internet Addiction Scale and Cognitive Completion Scale have been used as data collection tools. The data obtained has been analysed with SPSS 25.0 package program and independent samples t test, one way variance analysis, correlation analysis and multiple regression analysis. As a result of the research, it was found that the risky behaviours, internet addiction and need for cognitive closure differ significantly by gender however there was not a significant difference by age and adult perceived transition to adulthood. It was obtained that there is a positive and low level relationship (r=0.33) between risky behaviours and internet addiction, and there is a negative and low level relationship between risky behaviours and the need for completion (r=-0.21). As a result of this research, it has been identified that internet addiction is an important predictor on risky behaviours, but need for cognitive closure is not. The findings obtained through the analysis of the research have been discussed by comparing them with the results of the research in the literature.