Üniversite öğrencilerınde kumar oynama, internet bağımlılığı ve aile aidiyeti arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between gambling, internet addiction, and family belonging among university students
- Tez No: 970307
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN BARUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç: Bu çalışmanın amacı, bir kamu üniversitesinde okuyan öğrencilerin kumar oynama sıklığını belirleyerek kumar oynamanın internet bağımlılığı ve aile aidiyeti ile ilişkisini incelemektir. Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin aile aidiyeti, kumar oynama davranışı, internet bağımlılığı düzeyi arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla gerçekleştirilen ilişkisel tarama modeli türünde nicel bir çalışmadır. Yöntem: Bu çalışmanın örneklemini, 2024–2025 eğitim-öğretim yılında Harran Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan 324 üniversite öğrencisi oluşturmaktadır. Veri toplama sürecinde; demografik özellikler için kişisel bilgi formu, aile aidiyeti için Aile Aidiyeti Ölçeği, kumar davranışları için South Oaks Kumar Tarama Testi ve internet bağımlılığı için Young İnternet Bağımlılığı Testi-Kısa Form kullanılmıştır. Veriler, gönüllülük esasına dayalı olarak çevrim içi yapılandırılmış anket yoluyla toplanmıştır. Tanımlayıcı istatistikler kapsamında frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma hesaplanmıştır. İki grup arasındaki farklar bağımsız örneklem t-testi ile, üç ve daha fazla grup arasındaki farklar ise tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile analiz edilmiştir. Anlamlı fark tespit edilen ANOVA sonuçları için Tukey post-hoc testi uygulanmıştır. Bulgular: Katılımcıların %66,4'ü (n=215) kadın, %33,6'si (n=109) erkektir ve yaş ortalaması 22,9 ± 6,05 yıldır. Katılımcıların %9,3'ü (n=30) yaşamında en az bir kez kumar oynadığını bildirmiştir. İlk kumar oynama yaşı ortalama 17,17 ± 2,76 yıl (min = 10, maks = 21) olarak bulunmuştur. Araştırma kapsamında elde edilen bulgular, üniversite öğrencilerinin aile aidiyeti düzeylerinin yüksek, kumar oynama davranışlarının düşük, internet bağımlılığı düzeylerinin ise genel olarak düşük-orta aralıkta seyrettiğini göstermektedir. Sonuçlar, üniversite öğrencilerinde kumar oynama davranışının özellikle erkek cinsiyet, bireysel gelir kazanımı, sigara ve alkol kullanımı ve düşük aile aidiyeti ile ilişkili olduğunu göstermiştir (p<0,05). Korelasyon analizine göre, aile aidiyeti ile kumar oynama davranışı (r = −.144) ve internet bağımlılığı (r = −.220) arasında anlamlı ve negatif yönlü ilişkiler; kumar oynama davranışı ile internet bağımlılığı arasında ise anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki (r = .232) saptanmıştır. Sonuç: Genel olarak değerlendirildiğinde, elde edilen bulgular, bireylerin aile ile kurdukları bağların, dijital ve riskli davranışları sınırlandırıcı işlevi olduğunu göstermektedir. Bu bağlamda, üniversite öğrencilerine yönelik planlanacak önleyici müdahalelerin, yalnızca dijital okuryazarlıkla sınırlı kalmaması; aynı zamanda aile bağlarını güçlendirici psiko-eğitsel programları da içermesi önem arz etmektedir. Araştırma kapsamında, öneri olarak aidiyet duygusunun erken dönemde geliştiği dikkate alınarak, lise ve üniversite düzeyinde aile katılımlı sosyal duygusal öğrenme etkinliklerine yer verilmelidir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: The purpose of this study is to determine the frequency of gambling among students studying at a public university and to examine the relationship between gambling and internet addiction and family belonging. This research is a quantitative study in the relational screening model type, which was conducted to examine the relationships between family belonging, gambling behavior, and internet addiction levels of university students. Method: The sample of this study consists of 324 university students studying at Harran University in the 2024–2025 academic year. In the data collection process; personal information form was used for demographic characteristics, Family Belonging Scale for family belonging, South Oaks Gambling Screening Test for gambling behaviors, and Young Internet Addiction Test-Short Form for internet addiction. Data were collected through an online structured survey based on volunteering. Frequency, percentage, arithmetic mean, and standard deviation were calculated within the scope of descriptive statistics. Differences between two groups were analyzed with independent sample t-test, and differences between three or more groups were analyzed with one-way analysis of variance (ANOVA). Tukey post-hoc test was applied for ANOVA results where significant differences were detected. Findings: Of the participants, 215 were female (66.4%) and 109 were male (33.6%), with a mean age of 22.9 ± 6.05 years. A total of 9.3% (n = 30) reported having gambled at least once in their lifetime, with a mean age at first gambling of 17.17 ± 2.76 years (min = 10, max = 21). The findings obtained within the scope of the research show that university students' family belonging levels are high, gambling behaviors are low, and internet addiction levels are generally in the low-medium range. The results showed that gambling behavior in university students is especially related to male gender, individual income earning, smoking and alcohol use, and low family belonging (p<0.05). According to the correlation analysis, significant and negative relationships were found between family belonging and gambling behavior (r = −.144) and internet addiction (r = −.220); and a significant and positive relationship was found between gambling behavior and internet addiction (r = .232). Conclusion: When evaluated in general, the findings show that the ties that individuals establish with their families have a function of limiting digital and risky behaviors. In this context, it is important that preventive interventions to be planned for university students should not be limited to digital literacy alone; they should also include psycho-educational programs that strengthen family ties. As a suggestion within the scope of the research, considering that the sense of belonging develops at an early age, family-participated social emotional learning activities should be included at high school and university levels