İnternet bağımlılığının, yenilik arama ve risk alma davranışları ile ilişkisinin incelenmesi
The examination of relation between novelty seeking and risk taking behaviour on internet addiction
- Tez No: 543517
- Danışmanlar: PROF. MEHMET HAKAN TÜRKÇAPAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, İletişim Bilimleri, Psychology, Communication Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hasan Kalyoncu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin internet bağımlılığının, risk alma davranışı ve yenilik arayışı ile ilişkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmanın örneklem grubu, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Psikoloji Bölümü ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Bölümü Öğrencileri ile Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi, Kahramanmaraş Sağlık Yüksekokulu, Kahramanmaraş Sağlık Meslek Yüksekokulunda 2017-2018 yılında öğrenim gören 476 öğrenciden oluşmuştur. Veri toplamak amacıyla Kişisel Bilgi Formu, İnternet Bağımlılığı Kısa Test Formu, Risli Davranışlar Ölçeği Üniversite Formu ve Mizaç Karakter Envanterinin Yenilik Arayışı Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan bağımsız örneklemler t-testi sonucuna göre erkek katılımcıların Young İnternet Bağımlılığı Testi Kısa Formu (YİBT-KF) puan ortalamaları kadın katılımcıların puan ortalamalarından daha yüksek bulunmuştur. Çoklu doğrusal regresyon analizi sonucuna göre Yenilik Arayışı ölçeği ve Riskli Davranışlar Ölçeğinin alt ölçeklerinden Antisosyal Davranışlar, Sigara Kullanımı, İntihar Eğilimi, Beslenme Alışkanlıkları, Okul Terki ve Madde Kullanımı alt ölçekleri Young İnternet Bağımlılığı Testi puanlarının %22.4'ünü açıklamaktadır Elde edilen bulgular literatür doğrultusunda tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the relationship between Internet addiction, risk taking behaviors and novelty seeking of university students. The sample of the study consisted of 476 students who were studying psychology and guidance and psychological counseling in Hasan Kalyoncu University, Sütçü İmam University Faculty of Medicine, Kahramanmaraş High School of Health, Kahramanmaraş Health Vocational School in 2017-2018. Sociodemographic information of the participants was collected, and Turkish forms of Young's Internet Addiction Test-Short Form (YIAT-SF), University Form of Risk Behavaiors Scale, and Novelty Seeking (NS) Scale of Temperament and Character Inventory were administered. The results of independent sample t-test revealed that the scores of male participants from YIAT-SF were significantly higher from ones of female participants. The results of multiple linear regression analysis revealed that Antisocial behavior, Smoking, Suicide Tendency, Nutrition habits, School stuff, Substance use, and novelty seeking were significant predictors of Internet addiction. Personal Accomplishment Prediction success overall was 22.4%. The findings were discussed in accordance with the literature.