Effects of vanadium promotion on the activity and selectivity of iron fischer-tropsch catalysis
Fischer-Tropsch sentezlerinde demir katalizörlerine vanadyum ilavesinin aktivite ve selektiviteye etkisi
  1. Tez No: 65720
  2. Yazar: CUMHUR HANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
III ÖZET FISCHER-TROPSCH SENTEZLERİNDE DEMİR KATALİZÖRLERİNE VANADYUM İLAVESİNİN AKTİVİTE VE SELEKTİVİTEYE ETKİSİ HANOĞLU, Cumhur Doktora Tezi, Kimya Mühendisliği Bölümü Tez Yöneticisi: Prof.Dr. Mehmet SAĞLAM Haziran 1997, 108 sayfa Bu çalışmada, Fischer-Tropsch Sentezlerinde demir çöktürme katalizörlerine vanadyum ilavesinin aktivite ve selektiviteye etkisi incelenmiştir. Katalizörlere vanadyum katılması literatürede ilk defa uygulanan bir yöntem ile gerçekleştirilmiştir. AAS ve BET analizleri yardımı ile katalizörlerin karakterizasyonu yapıldıktan sonra sabit yataklı bir reaktörde senteze sokulmuştur. Reaksiyon sonucunda elde edilen ürünler katalizörlerin aktivitesi ve selektivitesi yönünden incelenmiş ve sonuçlar karşılaştırılmalı olarak verilmiştir. Anahtar Kelimeler : Fischer-Tropsch Sentezi, demir katalizör, vanadyum ilavesi
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT EFFECTS OF VANADIUM PROMOTION ON THE ACTIVITY AND SELECTIVITY OF IRON FISCHER-TROPSCH CATALYSTS HANO?LU, Cumhur Ph.D. in Chemical Engineering Supervisor: Prof.Dr. Mehmet SA?LAM June 1997, 108 pages In this study, effects of vanadium promotion on the activity and selectivity of iron Fischer-Tropsch catalysts have been investigated. The coprecipitation of vanadium and iron was carried out the first time in literature by a new technique. After the characterization of the catalysts by using AAS and BET analysis, the synthesis was performed in a fixed bed reactor. The products obtained in synthesis have been investigated for the activity and selectivity of the catalysts, and the results have been given comparatively. Keywords : Fischer-Tropsch Synthesis, iron catalyst, vanadium promotion