An experimental study on optimization of Pt-based trimetallic WGS catalysts
Pt-bazlı üç metalli WGS katalizörlerinin optimizasyonu üzerine deneysel çalışma
- Tez No: 453611
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ERHAN AKSOYLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın amacı yüksek su-buhar geçiş (WGS) aktivite ve kararlılığına sahip, ikincil metanasyon aktivitesini baskılayan, Pt bazlı katalizörler tasarlamak ve geliştirmektir. Bu bağlamda üç metalli Pt-Re-V/CeO2 katalizörü HTS-LTS sıcaklık geçiş bölgesi için ardışık emdirilme yöntemiyle hazırlanmıştır. İndirgenmiş ve kullanılmış katalizörlerin XPS ve Raman spektroskopisi ile karakterizasyonları yapılmıştır. Performans testlerinde metal yükleme seviyesi, besleme akımı kompozisyonu ve sıcaklık deneysel parametreler olarak kullanılmıştır. Test sonuçları ışığında, yüksek aktivite, seçimlilik ve kararlılık değerlerine bakıldığında, 1Pt-0.5Re-1V/CeO2 ve 1Pt-0.5Re-0.5V/CeO2 katalizörlerinin yakıt işlemcisinin WGS katalizörü olarak kullanılma potansiyellerinin olduğu görülmüştür. Diğer önemli nokta ise bu katalizörler olası yakıt işlemcisinde iki aşamalı geleneksel WGS ünitesi yerine tek aşamalı WGS ünitesinde kullanılabilirler. Ce3+, katalizörün destek materyalden metalik kısımlara elektron transfer yeteneğini arttırdığından ve oksijen atomu çıkartıldığında girenler tarafındaki geride kalmış fazla elektronlara göre fazlaca aktif olduğundan, XPS analizi Ce3+ miktarının katalizörün WGS aktivitesinin yüksek olduğu durumlarda fazla olduğunu belirtmiştir. Raman spektroskopi sonuçlarında fark edilebilir V2O5 kristallerine hiçbir katalizörde rastlanmamıştır. Bu sonuç vanadyumun yüzeyde oldukça iyi dağıldığını göstermektedir. XPS ve Raman spektroskopisi sonuçları beraber incelendiğinde, katalizör üzerinde CeVO4 oluşumları görülmüştür. Raman spektrospi sonuçları katalizör üzerinde polivanadat yüzey oluşumlarının varlığını da belirtmiştir. Ek olarak, kok oluşumu hiçbir kullanılmış katalizör üzerinde görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
The overall purpose of this study is to design and develop Pt-based, CeO2 supported trimetallic Pt-Re-V/CeO2 catalysts(s) having high WGS activity, selectivity and stability with suppressed methanation under realistic feed (i.e. feeds simulating typical reformer outlet) flow in HTS-LTS transition temperature region, allowing the use of a single WGS reactor in fuel processors. In this context trimetallic Pt-Re-V/CeO2 catalysts prepared by incipient to wetness impregnation were characterized and tested for their WGS reaction performance. In the performance tests, metal loading levels, feed composition and temperature were used as the experimental parameters. Both freshly reduced and spent catalysts were characterized by XPS and Raman spectroscopy analyses. The results revealed that 1Pt-0.5Re-1V/CeO2 and 1Pt-0.5Re-0.5V/CeO2 have great potentials to be used in a fuel processor as the WGS catalyst owing to their high activity, stability and selectivity. Another important point is that those catalysts can make the use of a single stage WGS unit in an FP instead of conventional two stage (HTS and LTS) WGS unit. XPS analysis reported Ce3+ content is slightly higher in the case of the catalysts with higher WGS activity since Ce3+ plays a crucial role in increasing electron transfer ability from support to metallic sites and Ce3+ ions are highly active towards reactants due to excess electrons that are left behind when an oxygen atom is removed. Raman spectroscopy results showed no detectable bands for bulk V2O5 crystals in any of the samples. This result indicates that vanadium is highly dispersed at the surface without bulk V2O5 formation. XPS and Raman spectroscopy results showed the formation of CeVO4 species and VO2 compound, which has been reported to have promotion effect in the WGS activity, were present on the catalyst. Raman results also revealed the existence of polyvanadate surface species in the catalyst. Moreover, no coke formation was observed on any spent samples.