1980 sonrası Türk resminde simultane yaklaşımlar
The simultaneous approaches in the Turkish art after 1980s
- Tez No: 657200
- Danışmanlar: DOÇ. LÜTFİ ÖZDEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
“1980 Sonrası Türk Resminde Simultane Yaklaşımlar”adlı tez çalışmasında 1980 yılından günümüze kadar gelen süreçte simultane kavramı kendi bağlamıyla ve sanat alanında bu kavramla etkileşimde bulunan sanatçıların çalışmalarıyla ilişkili olarak ele alınmıştır. Öncelikle figüratif resim çalışmalarıyla beraber figürlerin bedensel hareketleri ve içinde bulunan imgeler incelenmektir. Oluşan çerçevede, çevresel faktörler, sanatçı ve eseri gören diğer kişinin bakış açısından araştırılacaktır. 1980'li yıllardan başlayarak oluşturulan akışta imgelerin, mekânın ve bedenin resimsel boyuttaki hareketleri ele alınacaktır. Hareketin imgesi başlığı altında imge, kavram ve eş zamanlılık sözcüklerinin anlamlarıyla birlikte resim sanatıyla ilgili bağlantıları incelenecektir. Eş zamanlılığın psikolojik etkisi düşünüldüğünde simultane üzerine yapılan çalışmaların sanat eseri ve sanatçı arasındaki etkileri gözlemlenecektir. Süreç içerisinde simultane yaklaşımların anlayış ve anlatımları gözden geçirilirken kullanılan teknik ve ifade biçimleri göz ardı edilmeden incelenip o günün tarihsel gelişimleri de süreç içinde incelenecektir. Türk resminde 1980 sonrası simultane yaklaşımlar başlığının altında çalışmalarda gözlemlenen zaman farklılıklarının, anlatım değişikliklerinin, nasıl ya da neden oluştuğunun“simultane”kavramıyla bütünleştirerek günümüze kadar figüratif resim çalışmalarını ve sanatçıları gözden geçirilecektir. Günümüz teknolojisinin ve popüler kültürün figüratif resim üzerindeki yansımalarını ve tam anlamıyla simultane kavramının bağlantılı olan performans sanatı da incelenecektir. Eserleri, tarzları ve eş zamanlılık kavramıyla bağlantılı konular üzerine sanatçılarımızın düşündürdükleri ya da düşüncelerin figürleri nasıl oluşturduğu“1980 Sonrası Türk Resminde Simultane Yaklaşımlar”tez başlığı altında toplanacaktır.
Özet (Çeviri)
In the thesis study called“The Simultaneous Approaches in Turkish Art after 1980s”, the simultaneous concept in its own context, and the artists whose works are interacted with the simultaneous concept of art are studied hand in hand. The first thing to be done is to study the figurative work of art with the body movements of figures and the images in them. In this framework, the elements will be analysed with the artist and the person's point of view that sees the work of art. With the flow starting from 1980's, the movements of images', places' and bodies' will be studied. Under the title of“Movements' Image”, the relationship between art and the meanings of images, concepts and concurrence will be analysed. When the psychological effects of concurrence are considered, the effects of the simultaneous art on the work of art and the artist will be observed. In the process of reviewing the notion and the expression of simultaneous approaches, the techniques and statements that were used will be valued and the historical development of that day will be studied within the process. Under the title of“The Simultaneous Approaches in Turkish Art after 1980s”, the difference in time and expression that were observed in the studies, how or why they were created or communed with the term“simultaneous”and figurative works of art and artists until today will be reviewed. The reflection of popular culture and today's technology on figurative art and performing art which has relation with the term“simultaneous”will be analysed. Their works, styles and the things that artists make us think about the topics related to the concept of concurrence or how thoughts form the figures will be collected under“The Simultaneous Approaches in the Turkish Art After 1980s”thesis title.