Meme lezyonlarının değerlendirilmesinde difüzyon tensör görüntüleme ve difüzyon ağırlıklı manyetik rezonans görüntüleme bulgularının karşılaştırılması
Comparison of diffusion tensor imaging and diffusion weighed magnetic resonance imaging findings in evaluation of breast lesions
  1. Tez No: 657242
  2. Yazar: ÖZGÜR ÇAKIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU SERPİL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmamızın amacı, malign meme lezyonlarının benign lezyonlardan ve normal memeden ayırt edilmesinde geleneksel difüzyon ağırlıklı görüntüleme (DWI) ve difüzyon tensör görüntüleme (DTI) ile ölçülen difüzyon parametrelerinin tanısal etkinliğini değerlendirmekti. Çalışmaya 55 meme lezyonu olan (30 malign, 25 benign) 52 kadın dahil edildi. DTI ve DWI, 3T'de dinamik kontrast MRG'yi tamamlayıcı olarak gerçekleştirildi. DTI'nin görünür difüzyon katsayısı (ADC), ortalama difüzivite (MD) ve Fraksiyonel anizotropi (FA) değerleri her hastada lezyonlar ve kontralateral meme parankimi için ölçüldü. DWI için 0, 50, 850, 1000 ve 1500 s / mm (2) ve DTI için b 0 ve 1000 s / mm (2) b faktörlerini kullandık. ADC, MD ve FA değerleri malign ve benign lezyonlar ile normal parankim arasında tek değişkenli ve çok değişkenli analizlerle karşılaştırıldı. Normal memede menopoz durumuna göre difüzyon parametreleri farklılık göstermedi. Malign lezyonların ADC ve MD değerleri benign lezyonlara ve normal parankime göre anlamlı olarak düşüktü (p = 0.001). FA istatistiksel bir önem göstermedi. ≤ 1,23 × 10 (-3) mm (2) / s (b 0-1000 s / mm (2)) ve ≤ 1,12 × 10 (-3) mm (2) / s (b 0-1500 s / mm (2)), ADC% 92.85 ve% 96.15 hassasiyet gösterdi; Sırasıyla% 72,22 ve% 73,52 PPV. Kesme değeri 27 1,27 × 10 (-3) mm (2) / s (b 1000 s / mm (2)) olan MD,% 65,90 PPV ile% 100 duyarlıdır. DTI'daki parametrelerin tanısal performansını DWI ile karşılaştırarak, 0,1000 ve 0,1500 s / mm (2) b değerleri ile ADC ve 0,1000 s / mm (2) ab değerine sahip MD ile benzer verimlilik elde ettik. (AUC = 0,82 ± 0,07). DWI ADC'si ve DTI değerlerinin MD'si, iyi huylu ve kötü huylu meme lezyonları için önemli ayırt edici faktörler sağlar. FA ölçümü ayırt edici değildi. Klinik ve dinamik kontrast MRG bulguları ile desteklenen DWI ve DTI bulguları, nihai radyolojik karara önemli katkılar sağlar.
Özet (Çeviri)
The aim of our study was to evaluate the diagnostic efficiency of the diffusion parameters measured by conventional diffusion-weighted imaging (DWI) and diffusion tensor imaging (DTI) for discrimination of malignant breast lesions from benign lesions and the normal breast. The study included 52 women with 55 breast lesions (30 malignant, 25 benign). DTI and DWI were performed complementary to dynamic contrast MRI at 3T. The apparent diffusion coefficient (ADC) of DWI, mean diffusivity (MD), and fractional anisotropy (FA) values of DTI were measured for lesions and contralateral breast parenchyma in each patient. We used b factors of 0, 50, 850, 1000 and 1500 s/mm(2) for DWI and b 0 and 1000 s/mm(2) for DTI. ADC, MD, and FA values were compared between malignant and benign lesions and the normal parenchyma by univariate and multivariate analyses. Diffusion parameters showed no difference according to menopausal status in the normal breast. ADC and MD values of the malignant lesions were significantly lower than benign lesions and normal parenchyma (p=0.001). The FA showed no statistical significance. With the cut-off values of ≤ 1.23 × 10(-3)mm(2)/s (b 0-1000 s/mm(2)) and ≤ 1.12 × 10(-3)mm(2)/s (b 0-1500 s/mm(2)), ADC showed 92.85% and 96.15% sensitivity; 72.22% and 73.52% PPV, respectively. With a cut-off value of ≤ 1.27 × 10(-3)mm(2)/s (b 1000 s/mm(2)), MD was 100% sensitive with a PPV of 65.90%. Comparing the diagnostic performance of the parameters in DTI with DWI, we obtained similar efficiency of ADC with b values of 0,1000 and 0,1500 s/mm(2) and MD with a b value of 0, 1000 s/mm(2) (AUC = 0.82 ± 0.07). ADC of DWI and MD of DTI values provide significant discriminative factors for benign and malignant breast lesions. FA measurement was not discriminative. Supported with clinical and dynamic contrast MRI findings, DWI and DTI findings provide significant contributions to the final radiologic decision.