Soren Kierkegaard'da dinsel varoluşun anlamı
The meaning of religious existence in Soren Kierkegaard
  1. Tez No: 657260
  2. Yazar: ALPER HAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL BAYKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, Kierkegaard'ın varoluşçuluğa dair düşüncelerini ortaya koyarak, onun varoluşçu düşüncesinde önemli bir yeri olan dinsel varo-luşun anlamına açıklık kazandırmaktır. Çalışmamızın amacına ulaşması bakı-mından Kierkegaard'ın yaşamı, yapmış olduğu birtakım eleştiriler ve en önemlisi ortaya koyduğu felsefeye etraflıca değinilmiştir. Çalışmamızın ilk bölümü, Kierkegaard'a bir giriş niteliği taşımaktadır. Bu bölümde Kierkegaard'ın hayatı ve eserlerine, yapmış olduğu eleştirilere yer verilerek varoluşçuluk düşüncesine giriş yapılmıştır. İkinci bölümde amacımız açısından çok önemli gördüğümüz estetik, etik ve dinsel varoluş alanlarına geniş bir şekilde yer verilmiştir. Amacımıza tartışma imkânı sunduğumuz son bölümde ise dinsel varoluşun anlamına ilişkili olduğu kavram ve sorunlarla birlikte açıklık kazandırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to reveal Kierkegaard's thoughts on existentia-lism, to clarify the meaning of religious existence, which has an important place in existentialist thought. In terms of achieving the aim of our study, Kierkega-ard's life, some of his criticisms and most importantly, the philosophy he put forward, were mentioned in detail. The first part of our study is an introduction to Kierkegaard's life. In this section, Kierkegaard's life and Works and his criticisms are given and Ki-erkegaard's idea of existentialism is introduced. In the second part, the fields of aesthetics, ethics and religious existence, which we consider very important for our purpose, are covered extensively. In the last section, where we offer the op-portunity to discuss our purpose, the meaning of religious existence will be clari-fied together with the concepts and problems it is related to.