Bridging when and for whom: Gesture processing during language comprehension
Ne zaman ve kimin için? El jestlerini anlamada farklılıklar
  1. Tez No: 657261
  2. Yazar: DEMET ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TİLBE GÖKSUN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Koç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Konuşmacılar, iletişim esnasında sözlü dillerine eşlik eden ve somut nesne niteliklerini, olayları, hareketleri temsil eden ikonik el jestleri kullanırlar. Hem konuşmacılar hem de dinleyiciler iletişim ve düşünme esnasında bu ikonik el jestlerinden yararlanırlar. Bununla birlikte, jestlerin yararlı etkileri, bireyler ve durumlar arasında farklılıklar gösterir. Bu tezde, (1) bireylerin bilişsel eğilimleri ile (2) sözlü dil ve sözlü dile eşlik eden jest arasındaki anlamsal örtüşmenin, dinleyicilerin el jestlerini işlemlemesinde nasıl ve ne ölçüde farklılıklara yol açtığı araştırılmıştır. Bölüm 2'de, bilişsel yeteneklerdeki bireysel farklılıkların jest kullanma ve jest işlemleme ile nasıl ilişkili olduğuna dair mevcut kanıtları gözden geçirdim. Bu bölümde, (1) jest üretimi: konuşmacıların jestleri ne sıklıkla kullandığı ve iletişim ile düşünme sırasında jestleri kullanmaktan ne derece istifade ettiği ile (2) jest işleme-anlama: dinleyicilerin, konuşmacıların kullandığı jestleri nasıl ve ne derece işlemlediği, anladığı, dikkat ettiği ile iletişim ve öğrenme esnasında bu jestleri görmekten ne derece istifade ettiği ile ilişkili kişisel farklılıklar derlenmiştir. Bu inceleme, yaşam boyu perspektifi (çocukluktan yetişkinliğe ve sağlıklı yaşlanmaya kadar) alarak ve jest üretimi ile jest işleme alanlarını birleştirerek alanın mevcut durumuna ilişkin ayrıntılı bir değerlendirme sağlamıştır. Bu bölümde, konuşmacıların hem iletişim hem de düşünme esnasında el jestlerini, düşük bilişsel yetilerini telafi edici bir araç olarak kullanabilecekleri önerilmiştir. Bölüm 2'deki derleme, özellikle jest işleme alanındaki kişisel farklılıklar üzerine çok az araştırma olduğunu ve farklı bilişsel yeteneklerdeki bireysel farklılıkların, dinleyicilerin jestlere olan dikkat ve işlemlemesini nasıl etkilediğinin bilinmediğini ortaya koymuştur. Buna dayanarak Bölüm 3'de, görsel-uzamsal ve sözel yeteneklerdeki bireysel farklılıkların eş zamanlı iletilen ve birbirinden uyumsuz anlamsal bilgiler içeren sözlü dil ve jesti anlamadaki etkisini araştırdım (Kelly, Özyürek ve Maris, 2010). Sonuçlar, alan yazındaki öncel bulguları farklı bir dilde (Türkçe'de) tekrarlanmış ve sözlü dil ile jestin dil anlama esnasında birbirlerini karşılıklı olarak etkilediğini göstermiştir. Daha da önemlisi, bu araştırma, bunun monolitik bir süreç olmadığını ve bireyler arasında farklılık olabileceğini göstermiştir. Sonuçlar, daha yüksek görsel-uzamsal yeteneklere sahip dinleyicilerin jestleri işlemede, daha yüksek sözel yeteneklere sahip kişilerin ise sözlü dili işlemede daha iyi olduğunu gösterdi. Bu bulgular, görsel-uzamsal bilişsel kaynakların, jestler yoluyla iletilen görsel anlamsal bilgiyi işlemek için kritik öneme sahip olduğunu göstermektedir. Bölüm 4'de, davranışsal metodolojiye ek olarak göz izleme metodolojisi de kullanılmış ve sözlü dil ile sözlü dile eşlik eden jestler arasındaki anlamsal örtüşmenin, dinleyicilerin el jestlerine olan görsel dikkatini nasıl ve ne ölçüde etkilediği araştırılmıştır. Daha detaylı olarak, bu bölümde, (1) dinleyicilerin, sözlü dili tamamlayıcı bilgiler ifade eden jestlere (örneğin,“burada”deyip sağ tarafı gösteren bir jest yapmak), sözlü dil ile aynı anlama gelen bilgiler ifade eden jestlere (örneğin,“sağ”deyip sağ tarafı gösteren bir jest yapmak) oranla daha fazla görsel dikkat gösterip göstermediğini ve (2) jestlere gösterilen direkt görsel dikkatteki bireysel farklılıkların, dil anlama esnasında jestlerin pekiştirici rolü ile nasıl ve ne ölçüde ilgili olduğu araştırılmıştır. Sonuçlar, dinleyicilerin, sözlü dili tamamlayan el jestlerine daha fazla direkt görsel dikkat gösterdiğini; ancak, jestlere yönelik doğrudan görsel dikkatin jest anlama ile ilgili olmadığını göstermiştir. Genel olarak, bu tezde, (1) görsel-uzamsal bilişsel kaynaklardaki bireysel farklılıkların ve (2) el jestlerinin sözlü dile göreli iletişimsel değerinin, dinleyicilerin jestlere olan dikkat ve işlemlemesinde farklılıklara yol açtığını gösterdim. Bu tez, alan yazında sıkça vurgulanan jestlerin faydalı etkilerinin monolitik olmadığını ve bireyler ile durumlar arasında değişkenlik gösterebileceğini göstererek güncel literatüre katkıda bulunmaktadır. İleriki çalışmalar, jestlerin pekiştirici etkisinin ne zaman, neden ve kimler için olduğunu anlamak için, bu süreçte farklılık yaratabilecek pek çok faktörü dikkate almalıdır.
Özet (Çeviri)
Speakers use iconic co-speech hand gestures, which are spontaneous hand movements that co-occur with speech and represent concrete object attributes, events, and actions. Gestures help speakers and listeners during communication and thinking. However, the beneficial effects of gestures exhibit variation across individuals and situations. This dissertation investigates how and to what extent listeners' attention to and processing of gestures show variation as a function of (1) individuals' cognitive dispositions, and (2) the semantic overlap between speech and gesture. In Chapter 2, I reviewed the current evidence on how individual differences in cognitive abilities relate to (1) gesture use: how frequently speakers use gestures and how and to what extent speakers benefit from using gestures during speaking and thinking and (2) gesture processing: how and to what extent listeners attend to, process, and benefit from observing gestures during comprehension and learning across different ages. This review provided a detailed assessment of the field's current state by taking a life-span perspective (starting from childhood through adulthood to healthy aging) and bridging fields of gesture production and gesture processing. I suggested that speakers might use gestures as a compensatory tool during speaking and thinking that interact with their cognitive dispositions. Chapter 2 revealed little research on the comprehension domain, and it is unknown how individual differences in different cognitive abilities relate to listeners' attention to and processing of gestures during language comprehension. Based on this, in Chapter 3, I investigated how individual differences in visual-spatial and verbal abilities related to the processing of concurrent spoken vs. gestural expressions in a mismatch paradigm (Kelly, Özyürek, & Maris, 2010). The results replicated earlier findings showing that speech and gesture bidirectionally affect each other during comprehension in a different language, Turkish. Moreover, I demonstrated that this is not a monolithic process and show variation across individuals. The results showed that listeners with higher visual-spatial abilities were better at processing gestures, whereas people with higher verbal abilities were better at processing speech. These findings suggest that visual-spatial cognitive resources are critical to process visual semantic information conveyed by gestures. Chapter 4 investigated how and to what extent the relative information value of gestures indexed by the semantic overlap between speech and gesture affected listeners' attention to gestures by employing the behavioral and eye-tracking methodology. In particular, I asked whether and how (1) listeners allocated overt visual attention to gestures that express complementary (e.g., saying here and gesturing to the right side) vs. redundant (e.g., saying right and gesturing to the right side) information to the accompanying speech and (2) individual differences in gazing at gestures related to how much listeners benefitted from seeing gestures during the comprehension of spatial relations between objects. I found that listeners fixated to gestures more when they complemented spoken deictic constructions (here) than when they expressed redundant information. Overt gaze attention to gestures did not predict how much information listeners gleaned from gestures. These results suggest that the perceived relative communicative value of gestures modulates listeners' attention to gestures; however, direct visual attention to gestures does not relate to information uptake from gestures as they can be processed peripherally. Overall, in this dissertation, I demonstrated that individual differences in visual-spatial cognitive resources and the relative communicative value of gestures across different contexts modulated listeners' attention to co-speech gestures. I contributed to the current literature by demonstrating that the so-called beneficial effects of gestures are not monolithic and show variation across individuals and situations. This dissertation demonstrated that gesture accounts and future research should consider different internal and external factors to have a full picture of when, why, and for whom gestures exhibit their supposed roles.