Tam yargı davalarında zarar kavramı
Concept of damage in full remedy action
- Tez No: 657282
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYNUR HASOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Zarar kavramının tanımı, unsurları ve oluşan zararın nasıl hesaplanacağı hususunda Anayasa'da ve kanunlarda herhangi bir hüküm bulunmamaktadır. Yasal düzenlemelere konu olmayan bu alan, doktrin ve yargı kararlarıyla doldurulmaya çalışılmaktadır. İdare hukuku kaynaklarında da zararın tazmini ve hesaplanmasına ilişkin ayrıntılı bilgiler yer almamaktadır. Çalışmamızda, zararın ne olduğu, idarelerin hangi zarar türlerini karşılamakla yükümlü olduğu, uğranılan zararlar nedeniyle hangi tür tazminatın talep edilebileceği, zararın ve tazminatın nasıl hesaplanacağı konularına değinilecektir. Çalışmanın ilk bölümünde, zararın tanımı, özellikleri ve zarar türlerine yer verilecektir. Burada idarelerin hangi zarar türlerinden sorumlu olduğu açıklanacaktır. İkinci bölümde, meydana gelen zarar nedeniyle talep edilebilecek tazminat türlerine yer verilerek oluşan zarar nedeniyle hangi tazminat türlerinin talep edilebileceği açıklanacaktır. Son bölümünde ise, zararın ve tazminatın ne şekilde hesaplanacağı konusu üzerinde durulacaktır.
Özet (Çeviri)
There are not any provisions in the Constitution and legislations with regard to the definition, elements of damage and how incurred damages are calculated. This area is tried to be filled in by doctrines and judicial decisions. There is not much detailed information regarding the compensation for damage and the calculation of it in the books of administrative law. In our study, the subjects of what is damage, what kind of damages administrations are responsible for the compensation of, which kind of compensations for damage can be claimed, how is damage and compensation calculated will be touched on. In the first chapter of the our study, the definition, properties and types of damage will be covered. In this chapter, which types of damages that administrations are responsible will be explained. In the second chapter, types of claims because of the incurred damages will be covered. Compensation types that can be claimed because of the incurred damages will be covered in this chapter. And in the third chapter, the subject of how the damage and compensation is calculated will be dwelled on.