Bir süt sağım makinasında yağlı tip vakum pompasının tasarımı ve pompa prototipinin imalatını gerçekleştirerek performans değerlerinin saptanması üzerine bir araştırma
- Tez No: 65729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMDİ BİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
44 ÖZET Bu çalışmanın amacı sağım tekniği ve isteği yönünden uygun olan yağlı tip vakum pompasının tasarımını yapmak, imalatını gerçekleştirmek ve laboratuvar şartlarında pompanın performans değerlerini belirlemektir. Öncelikle vakum fiziği hakkında bazı ön bilgilerin elde edilmiş ve Türkiye'deki mevcut vakum pompalarının avantajları ve dezavantajları hakkında pratik bilgiler verilmiştir. Ön bilgilerin ışığı altında standardlara uygun kabullerin yapılması ile pompa tasarımıyla ilgili hesaplar yapılarak teknik resimleri çizilmiştir. Pompanın tasarımından sonra model kopya tezgahları nda ortaya çı kartı lı p dökümhanede dökülerek diğer bir aşamada tesviye tezgahlarında teknik ölçülere göre iş lenmiş tir. Son olarak tasarımı ve imalatı gerçekleştirilen bu yağlı tip vakum pompasının, laboratuvar şartlarında sağım tekniği ve isteği yönünden uygun performans değerleri ölçülerek, teorik hesaplamalarla laboratuyarda elde edilen bulgular karşılaştırılarak, pompanın avantajları ve dezavantajları gözönüne alınarak pratik çözüm yolları gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
45 SUMMARY The objective of this study was to design and manufacture a hydraulic vacuum pump suitable to milking technique and demand, and to define its pump characteristics at laboratory conditions. First of all the preliminary information related to vacuum physics was obtained and practical information was given in terms of advantages and disadvantages of the current vacuum pumps in Turkey. In view of the preliminary information, calculations were made related to pump design and its technical drawing was drawn with the assumptions of the standards. After the pump design, the model was made at the copy work-bench and was casted at foundry and final shape was given on the plane according to the its technical drawing. At last, by comparing measured and theoretical calculated values of the performance characteristics of this designed and manufactured hydraulic vacuum pump at laboratory conditions in terms of its milking tehniques and demand, and by defining its advantages and disadvantages, the practical solutions were given.