Üretim yapan sanayi işletmeleri için bilgisayar destekli malzeme yönetim sistemi geliştirmek
  1. Tez No: 65730
  2. Yazar: FATİH GÜLLÜKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞABAN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET Bu tezin amacı üretim yapan işletmeler için bilgisayar destekli malzeme sistemleri geliştirmek ve bu sistemin ait olduğu bütün (üretim kaynak planlaması) hakkında detaya inmeden bilgi vermektir. Bu şekilde üretim yapan işletmelerin yöneticilerinin dikkatinin; üretimde mükemmelliğe giden yolda üretim kaynak planlamasından nasıl yararlanılabileceğine çekilmesi ve bu tez çalışmasının onlar için bir başlangıç örneği oluşturması amaçlanmaktadır. Tez çalışmasının birinci bölümünde üretimde endüstriyel tekniklerin gelişimi açıklanmakta, ikinci bölümde de üretim kaynak planlaması sistemine genel bir bakış yapılmaktadır. Tezin üçüncü ve dördüncü bölümlerinde ise üretim kaynak planlaması sistemine olan ihtiyacın nasıl ortaya çıktığı ve bu sistem için yapılması gereken ön hazırlıklar anlatılmaktadır. İşletmelerdeki üretim kaynak planlaması yatırımı aşamasında yöneticiye karar vermede yardımcı olması için bu sistemin faydalan ve maliyetleri konusundaki açıklamalar beşinci ve altıncı bölümde verilmektedir. Üretim kaynak planlaması sisteminin çekirdeğini oluşturan malzeme ihtiyaç planlaması sistemi hakkındaki bilgiler ve örnekler ise yedi, sekiz ve dokuzuncu bölümlerde verilmektedir. Bu tez çalışmasının en önemli amaçlarından olan ve yöneticilere yol gösterici bir örnek oluşturması düşünülen uygulama ve buna ait bilgiler onuncu bölümde detaylı olarak açıklanmaktadır. Tezin onbirinci bölümü bu teze ait sonuç ve önerileri içermektedir. Tezin daha iyi anlaşılmasını sağlayacak olan kavram ve tablolar ise ekler bölümünde verilmektedir. vııı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The objective of this thesis is to design and implement a computer aided material system for a manufacturing company and to give information on the basis of this system (manufacturing resource planning) without giving details. In this way, it is aimed to make the managers of the manufacturing companies pay attention to manufacturing resource planning. The ways to make use of the manufacturing resource planning on the path to the manufacturing excellence are also explained in this thesis. This thesis is also aimed to be a starting point for the managers of the manufacturing companies who want to use manufacturing resource planning systems. In the first chapter of the thesis, the evolution of industrial techniques in manufacturing is explained. In the second chapter, an overview is done on manufacturing resource planning systems. In the third and fourth chapters, the need for a manufacturing resource planning system and the preparations for such a system is explained. So as to assist managers to decide in manufacturing resource planning investment phase, explanation on advantages and the cost of the system is given in the fifth and the sixth chapters. Information and examples on material requirements planning system which constitutes the core of the manufacturing resource planning is given at the seventh, eighth and ninth chapters. The application, which is thought to be a guiding example for the managers and one of the most important objectives of this thesis, and information about the application is explained in the tenth chapter in detail. The eleventh chapter of the thesis includes the result and recommendations about the thesis. The concepts and tables, which helps the thesis to be understood better is given in appendixes. IX