Fen bilgisi öğretmen adaylarının ortak çalışma ve sanal ortak çalışma hakkındaki görüşleri
Opinions of candidate science teachers on joint study and virtual joint study
  1. Tez No: 657294
  2. Yazar: ÜLKE NURSAÇ KABUKLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ALTAN KURNAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
İnsanlar toplumda ortak bir amaç için birbirini tamamlayan becerilere sahip olan bireylerle oluşturdukları topluluklarda faaliyet gösterirler. Bu ortaklıkların yürütüldüğü yerlerden biride okullardır. Ortak çalışmalar okullarda öğrencilerin sosyal çevrelerinin artması, birlik beraberlik ruhu kazanması, problem çözme becerisi kazanması ve ortak çalışma becerisi kazanması için gereklidir. Günümüzde Covid-19 salgını nedeniyle yaşadığımız 'Yeni Normal' yürütülen ortaklıkların sanal ortamda gerçekleştirilmesine neden olmuştur. Bu çalışmanın amacı fen bilgisi öğretmen adaylarının ortak çalışmalar ve sanal ortak çalışmalar hakkındaki görüşlerini açıklamasını sağlamaktır. Bu araştırma özel durum çalışmasıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunda Batı Karadeniz Bölgesi'nde yer alan bir eğitim fakültesinin fen bilgisi öğretmenliği 4. sınıf öğrencileri yer almıştır. Veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından geliştirilen iki farklı görüş formu uygulanmıştır. Görüş formlarının ilki öğretmen adaylarının ortak çalışma hakkındaki görüşlerini tespit etmek için amacıyla hazırlanan 'Ortak Çalışma Görüş Formu'dur. İkincisi ise öğretmen adaylarının sanal ortak çalışma hakkındaki görüşlerini tespit etmek amacıyla olan 'Sanal Ortak Çalışma Görüş Formu'dur. Toplanan verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Sonuçlara bakıldığında öğretmen adaylarının büyük çoğunluğu ortak çalışmayı berberlik ve yardımlaşma, sanal ortak çalışmayı ise ortak çalışmayı sanal ortamla desteklemek (whatsap, e-mail) olarak tanımladıkları tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmen adaylarının büyük çoğunluğuna göre ortak çalışmaların olumsuz yönlerinin paydaş ilgisizliği ve katılım eksikliği olduğu, sanal ortak çalışmanın olumsuz yönünün ise İnternetin dikkat dağıtması olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
People operate in communities they have created with individuals who have complementary skills for a common purpose in society. Schools are one of the places where these partnerships are carried out. Working together is necessary for the students in schools to increase their social environment, to gain a spirit of unity, to gain problem solving skills and to gain joint working skills. The 'New Normal' we are experiencing today due to the Covid-19 epidemic caused partnerships to take place in a virtual environment. The purpose of this study is to enable pre-service science teachers to explain their views on joint stady and virtual joint stady. This research was carried out with the special case method. The participants consisted of prospective middle school science teachers at the final year of a teacher education program at a state university located in the Black Sea Region. As a data collection tool, two different opinion forms developed by the researcher were used. The first of the opinion forms is the“Joint Stady Opinion Form”prepared in order to determine the opinions of the participants about the joint stady. The second is the“Virtual Joint Study Opinion Form”which aims to determine the opinions of the participants about virtual joint study. Content analysis was used in the analysis of the collected data. When the results were examined, it was determined that the majority of the teacher candidates defined joint study as barbering and solidarity. It was determined that they defined joint study as supporting cooperation with virtual environment (whatsap, e-mail). In addition, according to the majority of pre-service teachers, it was concluded that the negative aspects of joint study were workmate indifference and lack of participation, and the negative side of virtual joint study was the Internet's distraction.