Fen bilimleri dersi uzaktan eğitim uygulamaları ile ilgili fen bilimleri öğretmen görüşlerinin incelenmesi
Investigation of science teachers' opinions on distance education applications in science lesson
  1. Tez No: 754468
  2. Yazar: FATMA DAĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TÜYSÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
İletişim araçlarının bulunmadığı önceki yüzyıllarda bilgiye ulaşmak ve onu yaymak uzun bir süreç isterken bugün elde ettiğimiz bilgiler çok çabuk bir sürede eski bilgi konumuna gelebilmektedir. Hızla gelişen teknoloji, iletişim ve bilgiye ulaşmadaki kolaylıklardan dolayı günümüzde bilgiler daha fazla güncellenmeye gereksinim duymaktadır. Günümüz şartları devamlı öğrenmeyi gerektirdiğinden dolayı görme, dinleme ya da pratik yolu ile meydana gelen öğrenme sürecinin etkililiğinden ziyade öğrenmenin sürekliliği daha fazla önemli görülmüştür. Eğitim-öğretim faaliyetleri belli kurallar dahilinde, özel kuruluşlar ya da devlet kuruluşları tarafından örgün olarak yürütülürken teknolojinin gelişmesi ile alternatif öğretim yöntemleri de uygulanmaktadır. Haberleşme ve bilginin yaygınlaşmasında radyo ve televizyon gibi aletlerden faydalanılırken günümüzde bilgisayar ve bilhassa internet çok önemli bir yere sahiptir. Gelişen teknoloji sayesinde bilgiye ulaşmak için öğretim aracı olan internet örgün eğitim imkanı olmayan kişilere uzaktan eğitim metodu ile eğitim verebilmektedir. Ortam ve zamana bağımlı olmadan her türlü duyusal ve görsel unsurlardan faydalanılarak basit ve anlaşılır bir şekilde programlanan öğretim çalışmaları insanlar için çekici bir hal almaktadır. Hala gelişme seviyesinde bulunan uzaktan eğitim metodu verimli bir şekilde uygulandığı zaman devlet ve özel kuruluşlarda faydalanılabilecektir. Bu bağlamda çalışılacak olan bu tez, küresel pandemi sürecinde yürütülen uzaktan eğitim faaliyetlerinin etkililiğini tespit etmeyi ayrıca öğretmenlerin bu süreçte ne gibi eksiklik ve problemlerle karşılaştıklarını belirlemeyi amaçlamaktadır. Çalışma nitel araştırma yöntemlerinden durum çalışması (case study) deseni ile gerçekleştirilecektir. Araştırmanın örneklemini 2020-2021 eğitim-öğretim yılı bahar döneminde Gaziantep İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı Gaziantep merkez ve taşra okullarında görev yapmakta olan 7 fen bilimleri öğretmeninden oluşması hedeflenmektedir. Çalışmada verileri toplamak için araştırmacılar tarafından geliştirilen yarı yapılandırılmış mülakat formunun kullanılmasıyla birlikte yapılandırılmamış gözlemler uygulanacaktır. Mülakat formu açık uçlu 11 sorudan oluşmaktadır. Çalışmadan elde edilen veriler içerik analizi ile temalar, kategoriler ve kodlar oluşturularak analiz edilecektir. Elde edilen analizler sonucunda pandemi döneminde yürütülen uzaktan eğitim sürecindeki fen bilimleri dersinde hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin genel olarak zorlandıkları ortaya çıkmıştır. Fen bilimleri öğretmenlerinin yüz yüze eğitimde kullandıkları öğretim yöntem ve stratejilerini, ölçme araçlarını kullanamadıkları, laboratuvar çalışmalarını yapamadıkları ve öğrencilerle iletişime geçemedikleri ortaya çıkmıştır. Ayrıca hem öğretmenlerin hem de öğrencilerin teknolojik açıdan yeterli olmadıkları ve sosyo-ekonomik düzeyi düşük aile çocuklarının internet ve bilgisayar gibi teknolojik cihazlara ulaşamamaktan dolayı eğitimde fırsat eşitliğinin de sağlanamadığı ortaya çıkmıştır. Bu bulgular doğrultusunda fen bilimleri dersi uzaktan eğitim uygulamalarının etkinliğini arttırmak için öğretmenlere dijital pedagojik formasyon eğitimi verilebilir, sanal laboratuvar platformları geliştirilebilir, gelir seviyesi düşük aile çocuklarına teknolojik destek sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
While it took a long process to access and disseminate information in previous centuries when there were no means of communication, the information we obtain today can become old information in a very short time. Due to the rapidly developing technology, communication and ease of access to information, information needs to be updated more today. Since today's conditions require continuous learning, the continuity of learning is seen as more important than the effectiveness of the learning process that occurs through vision, listening or practice. While educational activities are carried out formally by private organizations or government agencies within certain rules, alternative teaching methods are also applied with the development of technology. While tools such as radio and television are used in the dissemination of communication and information, computers and especially the Internet have a very important place today. Thanks to the developing technology, the internet, which is a means of education to reach information, can provide education to people who do not have formal education opportunities with distance education method. Teaching studies, which are programmed in a simple and understandable way by taking advantage of all kinds of sensory and visual elements without being dependent on environment and time, become attractive to people. When the distance education method, which is still at the level of development, is applied efficiently, it can be used in state and private organizations. This thesis, which will be studied in this context, is carried out to determine the effectiveness of distance education activities carried out in the global pandemic process and to determine what deficiencies and problems teachers and students face in this process. The study will be carried out with case studuy of qualitative research methods. The sample of the study is aimed at establishing 7 science teachers working in these schools, at different levels of education studying in Gaziantep central and provincial schools under the Gaziantep National Education Directorate in the spring semester of the 2020-2021 academic year. The study will use semi-structured interviews and unstructured observations developed by researchers to collect data. The semi-structured interview consists of a scale of 11 questions. The data obtained from the study will be analyzed by creating themes, categories and codes with content analysis. As a result of the analyzes obtained, it was revealed that both teachers and students had difficulties in the science course in the distance education process carried out during the pandemic period. It has been revealed that science teachers cannot use the teaching methods and strategies, measurement tools they use in face-to-face education, they cannot do laboratory studies and they cannot communicate with students. In addition, it has been revealed that both teachers and students are not sufficient in terms of technology and equality of opportunity in education cannot be achieved because the children of families with low socio-economic level cannot access technological devices such as the internet and computers. In line with these findings, digital pedagogical formation training can be given to teachers, virtual laboratory platforms can be developed, and technological support can be provided to low-income family children in order to increase the effectiveness of distance education applications in science courses.