Domateste farklı gelişme zamanlarında bor ve fosfor uygulamasının verim ve kalite üzerindeki etkileri
Effects of boron and phosphorus applications in different development times on yield and quality i̇n tomato plant
  1. Tez No: 657312
  2. Yazar: RAGIP KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYYİD IRMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Domates, dünyada sofralık ve gıda sanayisinde tüketimi olan önemli sebzeler arasında yer almaktadır. Domates yetiştiriciliğinde yüksek ve kaliteli ürün alımı için yeterli ve dengeli gübreleme yapılmalıdır. Deneme, 2019 yılı üretim sezonunda Şırnak ili İdil ilçesi Çığır köyünde tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekerrürlü olacak şekilde yürütülmüştür. Tez çalışmasında Kamenta F1 sanayi tipi domates çeşidi kullanılmıştır. Domates bitkisi üzerine çiçeklenmeden önce ve çiçeklenmeden sonra bor ve fosfor dozları uygulanmıştır. Bor (0.5, 1, 1.5 ve 2.5 ppm) ve fosfor (%0.125, %0.25, %0.5, %1) olmak üzere çözeltiler domates bitkisinin üzerine püskürtülmüştür. Araştırmada yeşil aksam değerlendirmesi, çiçek sayısı, yapraktaki klorofil miktarı, domates meyvesinde ortalama meyve ağırlığı, domates meyvesinde çap, boy ve et kalınlığı ölçümleri, meyve suyunda suda çözünebilir kuru madde miktarı ölçümü, meyve suyunda pH değeri ölçümü, toplam meyve verimi, titre edilebilir asit miktarı, domates bitkisinin yeşil aksamında ve meyvesinde P, K, Ca, Mg, Fe, Mn, Cu, Zn ve B Konsantrasyonu gibi özellikler incelenmiştir. Yapılan araştırma sonucunda çiçeklenmeden önce ve çiçeklenmeden sonra uygulanan bor ve fosfor dozlarının çiçek sayısı, yeşil aksam, çap, boy, et kalınlığı, SÇKM, pH değeri, meyve verimi, titre edilebilir asit miktarı, domates meyvesinde ve yapraktaki konsantrasyonlarda etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Tomato is among the most important vegetables consumed in the fresh and food industry in the world. In tomato cultivation, sufficient and balanced fertilization should be made for high and quality crops. The experiment was conducted in the production season of Şırnak province, İdil district, Çığır village according to the randomized blocks trial pattern with 3 replications. Kamenta F1 industrial type tomato variety was used in the thesis study. Boron and phosphorus doses were applied on the tomato plant before and after flowering. Solutions of boron (0.5, 1, 1.5 and 2.5 ppm) and phosphorus (0.125%, 0.25%, 0.5%, 1%) were sprayed on the tomato plant. In the study, evaluation of green parts, number of flowers, amount of chlorophyll in the leaf, average fruit weight in tomato fruit, diameter, length and thickness of tomato fruit, measurement of soluble solids in fruit juice, pH value measurement in fruit juice, total fruit yield, titratable acid properties such as P, K, Ca, Mg, Fe, Mn, Cu, Zn and B concentrations in the green part of the tomato plant and its fruit were examined. As a result of the research, it was determined that the boron and phosphorus doses applied before and after flowering were effective in the number of flowers, green parts, diameter, height, wall thickness, solubility, pH value, fruit yield, titratable acid amount, tomato fruit and leaf concentrations.