Fraktalların yoğun madde fiziğinde uygulamaları
Applications of fractals in condensed matter physics
  1. Tez No: 65733
  2. Yazar: ATİLLA GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN DEMİRHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
IV ÖZET FRAKTALLARIN YOĞUN MADDE FİZİĞİNDE UYGULAMALARI Güleç, Atilla Doktora Tezi, Fizik Bölümü Tez yöneticisi; Prof. Dr. Fevzi Büyükkılıç Şubart 1997, 83 sayfa Fiziksel sistemlerin makroskopik ve mikroskopik davranışı arasında bir köprü olan toplanabilir Boltzmann-Gibbs-Shannon (BGS) istatistiği, C. Tsallis tarafından fraktal esinlenmiş bir entropi formu yardımıyla genelleştirilmiştir. Bu çalışmada, genelleştirilmiş istatistiksel termodinamiğin temel kavramları yeniden ele alınmış ve Tsallis entropisinin özellikleri üzerinde durulmuştur. Genelleştirilmiş istatistiksel termodinamiğin, klasik ve kuantum gazlarının dağılım fonksiyonlarının belirlenmesi, siyah cisim ışıması, Bose-Einstein yoğunlaşması gibi seçilmiş bazı fiziksel problemlere uygulamaları yapılmıştır. Ayrıca, klasik gazların genelleştirilmiş termoistatistik davranışları Hurwitz zeta fonksiyonları kullanılarak ele alınmıştır. Anahtar Kelimeler; Genelleştirilmiş termodinamik, Tsallis istatistiği, Entropi, İstatistik topluluklar, Multifraktallar.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT APPLICATIONS of FRACTALS in CONDENSED MATTER PHYSICS Güleç, Atilla Thesis of Ph. D. in Science Supervisor; Prof. Dr. Fevzi Büyükkılıç February 1997, 83 pages Extensive Boltzmarm-Gibbs-Shannon (BGS) statistics, which forms a bridge between the macroscopic and the microscopic behaviors of a physical system, is generalized by C. Tsallis, with the aid of an entropy form which is inspired from fractals. In this study, basic concepts of generalized statistical thermodynamics are reviewed and properties of Tsallis enthropy are considered. Generalized statistical thermodynamics is applied to some selected physical problems such as determination of the distribution functions of classical and quantum gases, black-body radiation, Bose-Einstein condensation. In addition, generalized thermostatistical behavior of classical gases is analyzed by using Hurwitz zeta functions. Key Words; Generalized statistics, Tsallis statistics, Entropy, Statistical Ensembles, Multifractals.