Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde alkol kullananların psikolojik semptomları ve pozitif ve negatif duygudurumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An investigation of the relation between positive and negative affect and psychological symptoms of alcohol consumers in the Mediterranean and Aegean Regions
  1. Tez No: 657380
  2. Yazar: KORAY ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde alkol kullanan bireylerin pozitif ve negatif duygudurumları ve psikolojik semptomları arasındaki ilişki incelenmektedir. Bu çalışmada gönüllü olarak yer alan bireylerin alkol kullanım düzeylerinin, psikolojik semptomlarının ve pozitif ve negatif duygudurumlarının incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemi Türkiye Bağımlılık ve Ruh Sağlığı Haritası (TURBAHAR)'nda yer alan dört büyük bölgeden biri olan Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde yaşayan 18 yaş ve üzeri (n=3000) kadın ve (n=3000) erkek cinsiyetinden oluşmuştur. Araştırmada verilerin toplanmasında demografik bilgilere ilişkin soruların olduğu araştırmacı tarafından hazırlanmış Sosyodemografik Bilgi Formu, Pozitif ve Negatif Duygudurum Ölçeği (PNDÖ) ve Kısa Semptom Envanteri (KSE) kullanılmıştır. Çalışmanın verileri SPSS 21 Programına yüklenmiştir. Alkol kullanım sıklığına etki edebileceği düşünülen değişkenler, çalışmada kullanılan Negatif ve Pozitif Duygudurum Ölçeği ve Kısa Semptom Envanteri ilişki büyüklüklerini tahmin edebilmek için Lineer Regresyon ve Tukey Tek Yönlü ANOVA analizi kullanılmıştır. Araştırmanın bulgularına bakıldığında alkol kullanım sıklığına demografik değişkenlerin etki ettiği gözlemlenmiştir. Alkol kullanım sıklığı ile psikolojik semptom alt boyutlarından depresyon ve anksiyete arasında istatistiki olarak anlamlı bir ilişki bulunamamıştır. Ancak diğer alt boyutlarından olumsuz benlik, somatizasyon ve hostilite arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca bu alt boyutlardan alınan toplam puan ile alkol kullanım düzeyleri incelendiğinde alkol kullananlar ile kullanmayanlar arasında istatistiki olarak anlamlı bir fark saptanmıştır. Negatif duygudurum ve alkol kullanım sıklığı arasında istatistiksel olarak pozitif yönde anlamlı bir ilişki gözlemlenmiştir. Aynı şekilde pozitif duygudurum ile alkol kullanım sıklığı arasında da pozitif yönde istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, was analyzed the correlation between positive and negative mood and psychological symptoms of individuals using alcohol in the Mediterranean and Aegean regions. The purpose of this study investigate that the levels of alcohol use, psychological symptoms and positive -negative moods of the volunteers. The sample of this research, consisted of aged 18 and over (n=3 000) male and (n=3 000) female who living in Mediterranean and the Aegean region in one of the four major regions of Addiction and Mental Health Map of Turkey (TURBAHAR). Furthermore, İn this study, Sociodemographic Information Form, Positive and Negative Affect Scale (PNAS) and Brief Symptom Inventory (BSI) were used which prepared by the researcher inclusive questions of relating to the demographic information in collecting data. The data of the study was uploaded to SPSS 21 Program. İn this study, were used to Linear Regression and Tukey One-Way ANOVA analysis for the size of relation. Also Positive and Negative Affect Scale and Brief Symptom Inventory were used to variables thought for affect the frequency of alcohol use. According to the findings of the study, it was observed that the frequency of alcohol use was affected by demographic variables. There was no statistically momentous correlation between alcohol use frequency and psychological symptom sub-dimensions such as depression and anxiety. On the other hand, there was a important connection between other sub-dimensions such as negative self, somatization and hostility. When were examined of total point taken from these sub-dimensions and alcohol consumption levels, a statistically important difference was found between alcohol users and non-users. A statistically significant positive relation was observed between negative mood and frequency of alcohol use. Likewise, a positive and statistically significant correlation was observed between positive mood and frequency of alcohol use.