Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde sosyal medya bağımlılığı bulunan bireylerin psikolojik semptomlarının incelenmesi
An investigation of psychological symptoms of individual with social media addiction in mediterranean and Aegean Region
- Tez No: 554101
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÜNÜBOL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Psikoloji, Psychology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 60
Özet
Araştırmanın amacı Akdeniz ve Ege Bölgesi'ndeki sosyal medya bağımlılığı bulunan bireylerin psikolojik semptomlarının incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini Akdeniz ve Ege Bölgesi'nde yaşayan 18 yaş ve üzeri 6000 kişi oluşturmaktadır. Örneklemin kadın ve erkek sayısı eşit düzeydedir. Araştırmanın verileri Sosyodemografik Bilgi Formu, Davranış Etkileme Yükü Formu ve Kısa Semptom Envanteri (KSE) ile elde edilmiştir. Çalışmanın verileri SPSS 21 kullanılarak analiz edilmiştir. Sosyal medya bağımlılık düzeylerinin demografik bilgiler ve psikolojik semptomlar ile ilişkisini incelemek için regresyon analizi yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgular sonucunda Akdeniz ve Ege Bölgesi'ndeki sosyal medya bağımlılığı olan bireylerin yaş, medeni durum ve çocuk sayısı değişkenleri arasında anlamlı ilişki olduğu bulunmuştur. Sosyal medya bağımlılığı ile anksiyete, olumsuz benlik, hostilite arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Sosyal medya bağımlılığı puanı yükseldikçe anksiyete, olumsuz benlik ve hostilite puanlarının da yükseldiği tespit edilmiştir. Depresyon ve somatizasyon alt ölçekleriyle ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to investigate the psychological symptoms of individuals with social media addiction in the Mediterranean Region and the Aegean Region. The sample of the study consists of 6000 people aged 18 years and older living in the Mediterranean Region and Aegean Region. The number of women and men in this sample is equal. Data were collected with Sociodemographic Information Form, Brief Symptom Inventory and Behaviour Influence Load Form. Data were analyzed using SPSS 21. The regression analysis was performed to investigate the relationship between social media addiction levels and demographic information and psychological symptoms. Based on the results of the study, significant corealation was found between social media addiction and the individuals' age, marital status and number of children. Additionally, there is a relationship amoung social media addiction, anxiety, negative self esteem and hostility. As the social media addiction score increases, anxiety, negative self and hostility scores increase, too. No relationship was found between the social media addicton, depression and somatization subscales.