Anadolu Bölgesi'nde oyun bağımlılığının psikolojik semptomlarla olan ilişkisinin incelenmesi
An investigation of relationship between game addiction and psychological symptoms in Anatolia Region
- Tez No: 657402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE GÖKBEN HIZLI SAYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada Anadolu Bölgesi'nde oyun bağımlısı olan bireylerin psikolojik semptomlar olan ilişkisi incelenmiştir. Araştırmada kullanılacak verilerin toplanması için araştırmacı tarafından hazırlanan Sosyodemografik Bilgi Formu, Davranış Yükü Etkileme Formu ve Kısa Semptom Envanteri ölçekleri kullanılmıştır. Örneklem seçiminde ağırlıklı olarak tabaklı küme örneklemesi metodu kullanılmıştır. 18 yaş ve üzeri katılımcılar araştırmaya dahil edilmiş, araştırmaya katılımda gönüllülük esas alınmıştır. Toplanan tüm veriler bir araya getirilerek tek bir veri havuzu oluşturulmuştur. Bu veriler SPSS-21 programına yüklenmiştir.6000 kişiden elde edilen veriler analize tabii tutulmuştur. Oyun bağımlılığı özelliğine etki edebileceği düşünülen eğitim, cinsiyet, yaş, medeni durum, çocuk sayısı gibi değişkenleri ve çalışmada kullanılan Kısa Semptom Envanteri ölçeğinin ilişki büyüklüklerini tahmin edebilmek için lineer regresyon yapılmıştır. Bağımsız değişkenler ve ölçeklerden alınan toplam ve alt ölçek puanları modele dahil edilmiştir. P değeri 0,05'in altında olan değerler bağımsız risk faktörü olarak kabul edilmiştir. Araştırma sonucunda dijital oyun bağımlılığının psikolojik semptomlar ile birlikte artış gösterdiği bulgulanmıştır. Literatür ile uyumlu olarak erkeklerde kadınlara, gençlerde yaşlılara, yalnız olan bireylerde yalnız olmayanlara göre dijital oyun bağımlılığının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca araştırmada benlik saygısının dijital oyun bağımlılığının yordayıcısı olduğu, bununla birlikte dijital oyun bağımlılığı ile hostilitenin ilişkili olduğu bulgulanmıştır. Araştırma sonuçları tartışılmış ve araştırmacı ile uygulayıcılara önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the correlation between individuals in Anatolian region who are game addict and psycholgical symptoms have been examined. In order to collect the data to be used in this study, Sociodemographic information form, behaviour load influence form, and brief symptom inventory scale have been put to used. In the selection of sampling, layered cluster sampling has been predominantly used. Participants over the age of 18 are included in the study, and the study is based on voluntariness of participation. By combining the whole data collected, a single question pool was formed. These data have been uploaded in SPSS-21 programme. The data gathered from more than 6000 people are subjected to analyse. In order to predict the education which is thought to have an effect on game addiction feature, sex, age, marital status, and the the number of children and to predict correlation magnitude the brief symptom inventory scale, lineer regression is used. The total and subscale scores taken from Independent variable and scales is included in the model. P rate, the value of which is below 0,05 is regarded as independent risk factor. As a result of the study, it has been found that game addiction increases along with psychological symptoms. In line with the literature, men compared to women, young compared to elderly, lonesome individuals compared to those who are not have a tendency to develop higher levels of digital game addiction. In the study, furthermore, it has been found that self esteem is the precursor of digital game addiction, and in addition to this, digital game addiction is connected with hostility. The results of the study have been discussed and some suggesstions have been made to the researcher and implementer.